Овој рецепт за Џек и Кока Кола е совршен да ја придружува вашата скара

Kyle Simmons 26-06-2023
Kyle Simmons

Овој рецепт е толку едноставен што состојките, па дури и начинот на подготовка беа веќе вградени во самото име: Jack & Кока-кола.

Тоа е, како што кажува самото име, мешавина од Џек Даниел и Кока-Кола, која стана особено популарна поради омекнување на интензивниот вкус на вискито при мешање со сода, без да се изгуби. влијанието и вкусот на пијалокот.

Исто така види: Овие фотографии покажуваат што се случило веднаш по потонувањето на Титаник

Надвор од земјава таа работа е исклучително распространета. Па, и тоа е вистинска класика, совршена за придружни забави, скари и други собири, гастрономски или други. Но, за да биде толку популарно, нештото обично има долг пат.

Во случајот со Џек & засилувач; Кока кола, можеме да кажеме дека пијалокот е хит повеќе од еден век. Првиот пат кога беше забележан официјален запис за пијалокот дојде од 1907 година (Леле!).

Исто така види: Стилот на Steampunk и инспирацијата доаѓаат со „Back to the Future III“

Најлесниот рецепт што го почитувате

Лесноста на подготовката на пијалокот е уште една атракција и ја зголемува неговата популарност. Само измешајте 50 ml Jack Daniel's со 250 ml Coca-Cola и измешајте го со мраз во чаша виски .

Но, еве го советот за дополнително подобрување на вашиот Џек & засилувач; Кока-кола: За оние кои сакаат, можете да додадете и капка горчливо и да завршите со неколку капки лимон.

Во 1996 година, Jack Daniel's официјално го лансираше готовиот пијте во калај. Лименката Џек Даниел и Кола се продаваше на маркетите воЈужен Пацифик, вклучувајќи ги Австралија и Нов Зеланд.

Џек & засилувач; Кока-кола на светот

Само од љубопитност, Џек & засилувач; Кока-колата беше омилен пијалок и на Леми Килмистер, легендарниот басист и пејач на Моторхед. Леми многу помогна во популаризацијата на пијалокот, а легендата вели дека наоѓањето на него било и наоѓање чаша Џек & засилувач; Кока кола околу него.

Леми со неговиот омилен пијалок

Идентификацијата беше таква што 20 дена по неговата смрт, во декември 2015 година, се појави петиција за промената .org побара да се смени името на пијалокот: наместо да бара Џек & засилувач; Кока кола, сега луѓето треба да бараат „леми“ во баровите – и долупотпишаните добија 45 илјади потписи !

Кампањата успеа, а не само на страницата на Википедија на пијалокот името почна да се се појавуваат, како специјализирано списание Храна & засилувач; Beverage официјално ја објави промената.

Роден во Линчбург, Тенеси, повеќе од 150 години, Jack Daniel's е првиот во Америка регистрирана дестилерија. Од самиот почеток, г. Џек го направи скарата традиција, поканувајќи ги жителите на градот во неговата куќа на автентична скара секој мај. Сега неговото наследство во универзумот на скара пристигнува во Бразил, во комерцијалните настани на Џек Даниел. Hypeness ја придружува оваа акција за да научиме од оние кои знаат сè за BBQ. И од Тенеси виски,Секако. ..

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.