Средновековен хумор: Запознајте го шутот кој заработуваше прдејќи му на кралот

Kyle Simmons 09-08-2023
Kyle Simmons

Од антички Египет до монархиите од средниот век, Шутарот бил задолжен да ги забавува и забавува кралевите и кралиците. И никој никогаш не ја надминал чудната способност на Роланд Подадеецот. Преводот на неговото име го открива квалитетот на неговото творештво: Роланд бил „флатулист“ јестер, или едноставно „прдеж“, комичар кој го забавувал благородништвото со својата надуеност - прдеж.

Делото на естерот ги забавувало кралевите, кралиците и членовите на благородништвото до 19 век

Исто така види: Колаборативната објава ги претвора класичните меми за мачки во минималистички илустрации

Исто така прочитајте: Научниците потврдија: Уран е опкружен со облаци де пум

Роланд, всушност, го добил името Џорџ и живеел во Англија во 12 век, забавувајќи се пред дворот на кралот Хенри II, кој владеел со земјата помеѓу 1154 и 1189 година. започнал на улица, каде настапувал за пари. Многуте смеа што ги привлекуваше од народот го наведоа да ги извршува своите дела во куќите на благородништвото, а потоа директно кај кралот, и официјално да стане Шутарот.

Претставување на будали прикажано во слика од 16 век

Гледате тоа? Како средновековните чудовишта помогнале да се создадат актуелни предрасуди

Речиси се што е познато за „кралскиот флату играч“ се должи на записот во книгата од тоа време, во која има раскошно плаќање од страна на круната за неговите услуги. „Unum saltum etsiffletum et unum bumbulum“, гласи описот на изведбата, кој од латински се преведува како „скок, свирче и прдеж“. Повод: Божиќна прослава на кралот на Англија.

Исто така види: Мекдоналдс ќе има полнење на помфрит за прв пат на црниот петок

Илустрација што ја прикажува изведбата на „флатулисти“ за кралот во средниот век

Погледнете само: Сликите на една од Христови рани изгледаат како вагини во средновековните книги

Изгледа дека Хенри II бил страствен за презентациите - и прдежот - на Роланд, кој го направил гасови и комедија неговиот леб и путер. За неговите годишни божиќни служби на круната, му беа дадени 30 хектари земја во Хемингстон, село во источниот дел на земјата. Според тоа, Роланд, The Farter беше вистинска пресвртница во историјата на шегаџиите и „флатулистите“ или „прдежниците“.

Роланд веројатно беше пионер во еден вид хумор кој, да се разбереме, сè уште постои и прави успех, речиси илјада години подоцна. И не зборуваме за петто одделение.

Во оваа ирска илустрација од 16 век, „флатулистите“ се појавуваат во долниот десен агол

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.