Трансродова жена се изјаснува секогаш кога ќе ја види мајка си со Алцхајмерова болест и реакциите се инспиративни

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Австралијката Тина Хили неодамна ја раскажа емотивната приказна за нејзиниот живот за телевизијата ABC и ја инспирира ЛГБТ заедницата и светот. Тина ја прифати својата транссексуалност откако се омажи за сегашната сопруга, Тес , подигна четири деца и имаше две внуци. Една од нејзините најголеми грижи беше реакцијата на нејзината мајка: Тина се плашеше дека тоа може да предизвика голем стрес, особено загрижувачки кај некој во поодмината возраст. Но, тоа не се случи.

Тина го објасни процесот: „ Одржав сè едноставно. На крајот на денот таа рече „Па, знаеш што? Имам убава млада ќерка. Дојди овде, љубов моја '. Плачев на нејзиното рамо, плачеше и Тес, и беше прекрасно .“

Меѓутоа, ова беше првата изјава од многумина што Тина и' ја дава и допрва ќе и ја дава на својата мајка, бидејќи боледува од Алцхајмерова болест болест . „ Ја посетувам мајка ми на секои петнаесет, дваесет дена и секогаш кога таа ќе заборави. Потоа повторно и кажувам сè, а таа секогаш ја има истата убава реакција како првиот пат, со речиси исти зборови, секој пат. Јас сум најсреќната личност на светот , затоа што Јас и признавам на мајка ми сто пати годишно, а нејзината реакција е секогаш неверојатна “.

Исто така види: Јоана Д'Арк Феликс ќе мора да врати 278 илјади R$ за неодговорност пред FAPESP

Целото семејство на Тина ја поддржуваше нејзината транзиција, а нејзината ќерка Џесика Волтон дури напиша и книга за деца за плишано мече.транссексуален плиш наречен Претставување на Теди („Воведување на Теди“), во кој главниот лик се декларира како транссексуалец на своите пријатели. Џесика почувствува недостаток на застапеност на транс родители во литературата за деца и ја започна работата преку кампања за групно финансирање. Тина коментираше за книгата: „ Тоа беше прекрасна работа, оваа книга е толку убава и позитивна. Тоа е книга за различностите и прифаќањето на разликите, и јас бев многу горд на неа кога ја прочитав. Нејзините илустрации се прекрасни, а приказната е многу волшебна ”.

Приказната за Тина и нејзината мајка може да стане и прекрасна книга.

[youtube_sc url=”//youtu. be/8tT3DEKVBl8″]

Исто така види: Човекот користи автомобилска прашина за да нацрта креативни пејзажи

Тина и нејзината ќерка Џесика

„Во моето срце отсекогаш знаев дека сум плишано мече, а не плишано мече“, рече Томас. „Посакувам да се викам Тили.“

Сите слики преку ABC

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.