Водата со рузмарин може да го направи вашиот мозок до 11 години помлад, велат научниците

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Секој што мисли дека рузмаринот е само зачин за одредени рецепти греши: иако растението е навистина посебно за давање вкус и арома на храната, рузмаринот може да биде вистински лек, со посебен ефект врз нашата меморија и против стареењето на нашиот мозок. Тоа е она што го докажа истражувањето спроведено од Универзитетот во Нортамбрија во Англија: внесувањето на инфузија од рузмарин може да ја изостри нашата меморија и да го подобри функционалниот капацитет на мозокот.

Според работата спроведена од универзитетот, една дневна чаша „вода од рузмарин“ може, поради соединението присутно во растението наречено екалиптол, да ја зголеми нашата способност да се сеќаваме на минатото до 15%. Антиоксидантното дејство на рузмаринот исто така може да го намали секое воспаление во нервниот систем и на тој начин да го спречи стареењето. Како тоа да не е доволно, рузмаринот има својства и ефекти на природен диуретик – со зголемување на производството на урина растението помага во разредување и отстранување на течностите и токсините кои се задржуваат во телото, намалувајќи го отокот и го подобрува здравјето на организмот.

Исто така види: Уметноста на брадестите жени

Подготовката на инфузија од рузмарин е едноставна и лесна, се прави со ништо друго освен две шолји вода, тенџере и две лажици свеж рузмарин или лажица суви лисја. Откако ќе зоврие водата, само листовите ставете ги во зовриената вода, промешајте и тргнете ги од оган. оставиизладете ја и оставете ја смесата 12 часа, а потоа филтрирајте ја низ сито или филтер за кафе и водата со рузмарин ќе биде готова - и вашиот мозок ќе ви се заблагодари за многу подолго.

Исто така види: Ова се најстарите животни во светот, според Гинис

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.