Време е: Зајакнувачките дебели верзии на принцезите на Дизни

Kyle Simmons 16-06-2023
Kyle Simmons

Филмовите од Дизни, Пиксар и други наменети за деца се чини дека се невини бајки, но тие репродуцираат бројни социјални и родови стереотипи. Беа потребни децении за принцезите да престанат да бидат беспомошни девојки кои чекаат маж да ги спаси. ДАДЕТЕ-CA-DAS! Но, има уште многу битки што треба да се добијат.

Исто така види: Овие фотографии на уметници од 1980-тите ќе ве вратат назад во времето

Сега кога открија дека принцезите исто така можат да го спасат светот, а не само да бидат бели и русокоси, можеби и тие можат да сфатат дека постојат многу други видови тела. Руската уметница Викторија Кошелева одлучи да продолжи и да направи проект посветен на ова.

Таа создаде верзии на ликовите кои не се високи и слаби а сликите прават многу успех на интернет. Кошелева ги сподели скиците и последните цртежи од серијата „Дебели принцези на Дизни“.

„Како дете ги сакав ликовите од цртаните филмови на Дизни“, изјави Викторија за Bored Panda. „Пораснав гледајќи ги нивните филмови и ја избрав мојата професија – дизајнер на ликови – на многу начини благодарение на светот на Дизни.“

„Тоа беше само забавна идеја да се замисли принцезите како принцези, обични модерни жени; со проблеми со тежината како и секој друг смртник.“

За уметникот, сепак, тие живеат среќен живот и не се грижат за својата тежина. Кошелева додаде стомаци на Ариел, Снежана и неколкудруги милички познати по нивната добра форма.

Исто така види: Заработете пари од вашите фотографии на Инстаграм

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.