Животот на актерката Хети МекДаниел, првата црнка која освоила Оскар, ќе стане филм

Kyle Simmons 26-08-2023
Kyle Simmons

Кога резултатот од работата на актерката ја надминува целта на забава и емоции и добива длабоки значења на трансформација во реалниот живот, ништо поправедно од уметноста да се наведнува над животот и да го трансформира подвигот и во уметност.

Американската актерка Хети МекДаниел остана заборавена со децении, во неправда која ќе биде исправена со биографски филм кој ќе ја раскаже нејзината траекторија и нејзиниот најголем симболичен подвиг: таа стана првата црнка која добила Оскар.

Наградата беше ѝ беше дадена во 1940 година, за нејзината изведба како споредна актерка како мама во класичниот филм „...Однесено од ветрот“ .

Родена е ќерка на неколку поранешни робови, Хети во 1895 година и кога решил да започне уметничка кариера, целиот негов живот стана приказна за совладување и освојување – со многу борба против радикалните предрасуди од тоа време.

Хати исто така беше една од првите црнци кои работеа во радио, а пред да глуми како актерка работеше и како пејачка.

На почетокот на нејзината кариера, таа го делеше времето помеѓу аудиции и филмови и слугинката, што го надополнуваше нејзиниот буџет. По неколку улоги во 1930-тите, токму со улогата на мама нејзината кариера тргна.

Исто така види: Како да направите топло чоколадо за да го загреете викендот кој ветува најстуден викенд во годината

Како мама во …Однесено од виорот

Актерката одигра повеќе од 74 улоги во кино, но и покрај врвната награда од Американската академија,повеќето од улогите што ги играше беа слугинка, слугинка или роб.

Хати го доби Оскар

Хати МекДаниел беше една од првите гласови укажуваат на потребата Холивуд да ги диверзифицира улогите и да ги прошири можностите за актерство за црнците. Во неговиот говор за прифаќање на наградата, расното прашање е присутно, давајќи правда за историскиот момент што следеше. „Ова е еден од најсреќните моменти во мојот живот. Искрено се надевам дека секогаш ќе бидам извор на гордост за мојата раса и за филмската индустрија“, рече таа.

Правата на нејзината биографија веќе се стекнати од продукциска куќа и филмот што го раскажува нејзиниот живот е во фазата на производство. Сепак, сè уште нема потврдена актерска екипа или очекуваниот датум на објавување.

Исто така види: Почина Роџер, кенгурот тежок 2 метри и 89 килограми кој го освои интернетот

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.