10 примери за тоа како тетоважата може да ја реконструира лузната

Kyle Simmons 29-06-2023
Kyle Simmons

Постојат многу причини зошто некое лице добива тетоважа. Може да биде за стил, да останете во мода или дури и да го овековечите името или сликата на саканата личност на вашата кожа. Меѓутоа, за некои, тетоважата може да биде начин за заборавање на трауматски настан.

Постојат оние кои се одлучуваат за уметност на телото како начин за прикривање лузни од операција или траги од насилство претрпено . Во овие случаи, тетоважата добива уште попосебно значење, помагајќи им на луѓето да го надминат она низ што поминале - и овие 10 слики собрани од веб-страницата Bored Panda покажуваат дека идејата е генијална!

Исто така види: Реткиот бел лав ставен на аукција на ловци ги мобилизира активистите ширум светот; помош

Оваа мала птица покриена лузните од неколку операции откако неговиот сопственик паднал од трамболина за време на средно училиште.

Фото: rachelb440d04484/Buzzfeed

Откако била малтретирана од нејзиниот дедо, оваа млада жена почнала да се самоповредува. За да ги прикрие трагите, таа одлучи повторно да ја преземе контролата над своето тело со неверојатна тетоважа.

Фото: lyndsayr42c1074c7/Buzzfeed

По комплицираната операција на 'рбетот, таа избра да не ги прикрива лузните, туку да ги покаже. До ознаката, тетоважа со само еден збор, која потсетува на сè што беше потребно за време на опоравувањето: сила.

Фото: hsleeves/Buzfeed

Во овој случај, акварел беше доволна за да ги покрие лузните што настанаа одсамоосакатување.

Фото: JessPlays/Reddit

По излегувањето од навредлива врска, која беше неколку пати нападната од партнерот, сакала болката да ја претвори во нешто убаво и лузните ги заменила со оваа неверојатна тетоважа.

Исто така види: Отидовме да уживаме во атмосферата во Токио, која ја претвора терасата на историска зграда во СП во караоке и забави.

Фото: jenniesimpkinsj/Buzzfeed

Уште една личност која го победи самоповредувањето претворајќи ги лузните во уметност. 🙂

Фото: whitneydevelle/Instagram

Откако закрепна од екстремно инвазивна операција на 'рбетниот столб, таа одлучи да ги покрие лузните со сликата на нејзиниот 'рбет каков што би сакала да биде.

Фото: emilys4129c93d9/Buzzfeed

Кога една пријателка изврши самоубиство, таа одлучи дека е време да се опорави од самоповредувањето. За да го направи ова, таа ги покри лузните со црн пердув.

Фото: laurens45805a734/Buzzfeed

Како тинејџерка, била малтретирана на училиште. Како резултат на тоа, тој се самоповредувал многу години. Токму со оваа тетоважа тој ја прослави силата да се опорави од оваа навика и да ја врати својата самодоверба.

Фото: Shanti Cameron/Instagram

Со отстранување на тумор на коленото кога имала само 10 години, таа решила лузните од болеста да ги претвори во прекрасен спомен.

Фото : michelleh9/Buzzfeed

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.