Afropunk: најголемиот светски фестивал на црната култура се отвора во Бразил со концерт на Мано Браун

Kyle Simmons 21-07-2023
Kyle Simmons

Држете го вашето срце бидејќи најголемиот фестивал на црната култура во светот ќе слета во Бразил! По апокалипсата од 8-то ниво на Б-хорор филм, конечно го стигнуваме и се враќаме на живеење во надворешниот свет. И објавувањето на AFROPUNK BAHIA е големиот знак за ова враќање.

Исто така види: Сабрина Парлаторе вели дека минала 2 години без менструација во раната менопауза поради рак

Директно од Салвадор, настанот го прави своето бразилско деби промовирајќи прослава на црнилото со реномирани имиња на националната музика обединети со експоненти на новата генерација. Фестивалот се одржува на 27 ноември и во неговото прво издание во Бразил, повторувајќи ја музичката, политичката и поетската моќ на црнилото во Конвенцискиот центар во Салвадор, со пренос во живо на каналот YouTube и исто така на веб-страницата AFROPUNK.

  • Afropunk: силата на движењето што влијаеше на модата и однесувањето на глобално ниво
  • По 14 години во Њујорк, Afropunk прави загревање и се подготвува за уредување во Салвадор

„Воздигнување на средбата и сета разновидност на ритми, искуства и знаења, во уникатно искуство за оние кои си дозволуваат да ја почувствуваат сензорната врска на современата афро култура“ е кој го води музичкиот правец на настанот, потпишан од Ênio Nogueira.

Оттаму намерно се вкрстуваат некои патишта, раперот Мано Браун ја дели сцената со Duquesa, R&B bet Tássia Reis се приклучува на Ilê Aiyê; додека Bahian Luedji Luna настапува со DuoYouún; Малија од Рио де Жанеиро и се придружува на Маргарет Менезес; и, конечно, Urias com Vírus.

Исто така види: Колаборативната објава ги претвора класичните меми за мачки во минималистички илустрации

Мано Браун, Тасија Реис, Маргарет Менезес и други уметници се веќе потврдено присуство на фестивалот

Публиката, која вреди да се запамети , ќе биде намалено учеството лице в лице оваа година, ќе даде уште повеќе енергија на преносот на настанот. Така, AFROPUNK Bahia означува момент на транзиција, така што, во 2022 година, настанот го достигне својот формат со 100% содржина лице-в-лице. За 2021 година, на делот од билетите што ќе бидат достапни, нивниот приход целосно ќе биде вратен на културниот проект Quabales и можете да го купите вашиот овде.

„Предлагаме линија која размислува за континуитетот и коегзистирањето на времињата, наследствата и конструкции во Бразил од воздигнувањето на бразилската култура и подигање на дебатата до наследството на црнечката заедница“, резимира Моник Лемос, истражувач и кустос за содржини, за водечкиот принцип што се размислува за дебитантското издание, кое го претставува AFROPUNK BAHIA на светот.

Принципот на средбата владее и со креативниот правец на фестивалот, кој е дизајниран од Бруно Замбели и Гил Алвес: „Ние сме инспирирани од оваа нова генерација на мулти-културни уметници -талентирани, кои секојдневно ги окупираат платформите, отвораат простор и го засилуваат гласот на автентичните манифестации, заедно со верата на предците што постои во Баија, земјата каде штоБразил и обединува наследство на културно зачувување, историја на борба и отпор“, резимира Гил. За програмирање, АФРОПУНК БАХИЈА подготвува и изведби на Јадса и Џовани Сидреира, како и Декапз (кој ги поканува Мели и Крониста до Моро) и Батеку (кој ги прима Дејзе Тигрона, Тисија и Афробафо).

Лично фестивал и далечински

За да го прослават ова движење низ Бразил, баровите во неколку главни градови ќе го вклучат фестивалот во нивната програма. – местата беа курирани од Гуја Негро и можете да ја проверите листата овде.

Во Конгресниот центар во Салвадор, публиката ќе биде формирана од професионалци за комуникација, со намера да се реконструираат записите и да се земе ова историско прво издание од AFROPUNK BAHIA на што повеќе луѓе. Покрај тоа, ќе има и простор за луѓето кои купуваат билети од делот што фестивалот го стави на располагање, а приходите од продажбата ќе бидат целосно наменети за Quabales, културен социо-едукативен проект во североисточниот дел на Амаралина, идеализиран од мулти -инструменталист, композитор, продуцент и изведувач Маривалдо дос Сантос.

Поводот ќе биде посветен на маестро Летирес Леите, кој почина во октомври 2021 година, оставајќи наследство кое е испреплетено со историјата на бразилската музика. Пред Orkestra Rumpilezz, а исто така и зад сцената, мајсторот на ветровите и перкусиите остави мелодии и аранжмани кои допираатдиректно во душата, што го прави афропанк во нашата земја.

Латиерес Леите почина на крајот на октомври, жртва на Ковид 19

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.