Белчиор: ќерката открива дека поминала години без да знае каде е нејзиниот татко

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Пејачката Ваник Белкиор, ќерка на пејачот и композитор од Сеара Белкиор, во едно неодамнешно интервју коментира дека поминала речиси десет години без да знае каде се наоѓа нејзиниот татко, во периодот на „исчезнувањето“ на уметникот.

На 25 години, Ваник го издава своето прво EP, „Од работите што ги научив на дисковите“, повторно снимајќи хитови компонирани од неговиот татко, а изјавата беше објавена во извештај на веб-страницата Splash, од UOL.

Пејачката Ваник Белчиор, ќерката на Белчиор, го објавува своето прво ЕП, со песните на нејзиниот татко

-Немирот и слободата како вистински почит на пејачката Белчиор

Мал контакт со Белчиор

Пејачката е најмладата ќерка на Белчиор и рече дека со татко си живеела само до својата десетгодишна возраст, кога композиторот реши да се откаже од својата стока и кариерата во 2008 година за да живее подалеку од јавноста и медиумите.

Според Ваник, никој од неговото семејство не знаел каде се наоѓа уметникот, кој починал во 2017 година, на возраст од 70 години: одлуката да ги пее песните напишани од Белчиор беше начин што младата жена го пронајде за да ја „излечи“ болката и подобро да го запознае нејзиниот татко.

Белчиор во шоу во 2004 година

-Исчезнувањето на Ана Паула Аросио и нејзиниот мистериозен живот носат важни размислувања

„Поминав низ многу тежок период, во мојата адолесценција, кога го видов татко ми во весниците, ја видов неговата изолација и не знаев каде е. Не го кријам тоаникој, особено затоа што оваа изолација го погоди целото семејство, браќата, тетките и баба ми“, открива пејачката во прилогот, потврдувајќи дека музиката била голема помош во тој период.

Исто така види: Тематско 2D кафуле кое ве превезува во дводимензионален свет

„Се чувствував тоа отсуство на површина, на болен начин“, рече тој.

Исто така види: „Хари Потер“: најубавите верзии што некогаш биле објавени во Бразил

Насловна на компактот на „Divina Comédia Humana/Medo de Avião“, издаден од Vannick Belchior

-Ти благодарам, Белкиор: Зошто албумот „Alucinação“ беше толку важен

Младата жена, која има диплома по правни науки и за прв пат излезе на сцената дури минатата година, откри дека никогаш не почувствувал гнев и дека ги почитува одлуките што ги донел неговиот татко, но дека денес музиката го направи тоа огромно отсуство можно присуство. „Она што ме повреди, денес ме прави среќен и создава насмевки“, рече тој, сеќавајќи се и на периодот кога живеел со татко му во детството и бекстејџот на емисиите што ги посетувал заедно со него на североисток.

Насловот на ЕП-то „Das Graças que Aprendiz nos Discos“, кој е веќе достапен на музичките платформи

-Важен одраз зад „исчезнувањето“ на пејачот Тиаго Јорк

Ваник Белкиор е единствената ќерка на композиторот од Сеара, а за прв пат пееше во јавноста во 2021 година, на шоуто на Тарсио Сардиња, партнерот на Белкиор кој почина во април.

Донесување класици од репертоарот на неговиот татко како „Сујеито де Сорте“, „Само момче од Латинска Америка“, „Петли, ноќи и дворови“,„Paralelas“ и „DeFirst Grandeur“, ЕП-то „Das Graças que Aprendiz nos Discos“ – име преземено од стихот на песната „Como Nosso Pais“, која исто така е на репертоарот – веќе е на различни платформи. Извештајот на Splash може да се прочита овде.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.