Бони & засилувач; Клајд: 7 факти за парот чиј автомобил бил уништен од истрели

Kyle Simmons 04-08-2023
Kyle Simmons

Приказната за Бони и Клајд не е толку гламурозна како што дозволија да се појави Ворен Бити и Феј Данавеј . Двајцата актери ги оживеаја криминалците од Големата депресија во филмот од 1967 година, „ Bonnie & Clyde — One Shot “, која стана холивудска класика. Но, реалниот живот беше малку поинаков од она што беше прикажано на екранот.

– Бони и Клајд: вистинската приказна на денот кога беше фатена двојката одметник

Клајд Бароу и Бони Паркер.

Криминалниот пар Бони Елизабет Паркер и Клајд Честнат Бароу се запознале во Тексас, САД, во јануари 1930 година. за прв пат, но успеал да побегне користејќи пиштол даден од Паркер. И покрај тоа што беше повторно уапсен кратко потоа, во 1932 година, тој се врати на улица за да живее две години живот во опасни авантури заедно со својата сакана.

Двојката почина на 23 мај 1934 година, во близина на Саилс, во државата Луизијана, за време на заседа направена од полицијата за да ги приведе двајцата. И покрај нивното предвремено заминување, двајцата сè уште се запаметени во северноамериканската популарна имагинација, како во филмот на Артур Пен и во песната „03' Bonnie and Clyde“, на Jay-Z и Бијонсе .

1. Бони и Клајд не беа само дуо,тие беа банда

Приказната за грабежот на Бони Паркер и Клајд Бароу не ги има само тие двајца како протагонисти. Се започна со бандата Бароу, банда која го зеде презимето на нејзиниот водач Клајд Бароу. Групата талкаше низ централниот дел на САД вршејќи злосторства, како што се грабеж на банки и грабежи на мали продавници или бензински пумпи. Овие две последни беа наклонетоста на групата.

Меѓу членовите на бандата беа постариот брат на Клајд, Марвин Бак Бароу, снаата на Клајд, Бланш Бароу, како и пријателите Ралф Фултс, Рејмонд Хамилтон, Хенри Метвин, В.Д. Џонс, меѓу другите.

– Приказната за поп-криминалците Бони и Клајд добива нов изглед во серија на Нетфликс

Ворен Бити и Феј Данавеј во слика од филмот „Бони и Клајд — Куршум Град.“

2. Клајд имал саксофон

Саксофонот на Клајд бил пронајден меѓу оружјето и лажните регистерски таблички кои полицијата ги идентификувала на Форд V8 во кој загинал парот. Инструментот излегол неповреден од пукањето кое ги одземало животите на парот.

3. Бони беше во брак со друг криминалец (и остана така до нејзината смрт!)

Неколку дена пред нејзиниот 16-ти роденден, Бони Паркер се омажи за Рој Торнтон (1908–1937), школски другар. Двајцата го напуштиле училиштето и решиле да живеат заеднички живот кој всушност се покажал како малку пополн од тоа.

Исто така види: Баба добива нова тетоважа неделно и веќе има 268 уметнички дела на својата кожа

Порадипостојани предавства од страна на Рој, двајцата се разделија, но никогаш не се разведоа. Се вели дека Бони била погребана сè уште носејќи го својот венчален прстен со Рој. Таа имаше и тетоважа на двете нивни имиња.

Кога дознал дека Бони и Клајд биле убиени од полицијата, Рој од затвор изјавил: „Мило ми е што отиде вака. Тоа е многу подобро отколку да те апсат“. Рој починал во 1937 година додека се обидувал да побегне од затвор каде што одлежувал.

4. Поезијата напишана од Бони ја „предвидела“ смртта на двајцата

Џеф Гинс, биограф на парот, раскажува детали за талентот на Бони за пишување во неговата книга „Оди надолу заедно“. Криминалецот чувал тефтер во кој ги сместувала своите креации, а воедно снимал и своевиден дневник за нејзините авантури со Клајд.

Според „Гардијан“, тетратката била дел од збирката предмети што останале кај постарата сестра на Бони, Нел Меј Бароу. Предметот е понуден на продажба на аукција. Во него, една од песните зборува за смртта на Бони и Клајд, заедно. Текстот стана познат главно по еден од неговите стихови.

Еден ден, тие ќе паднат заедно. Ќе бидат погребани рамо до рамо. За малкумина тоа ќе биде болка. За законот, олеснување. Но, тоа ќе биде смртта на Бони и Клајд “, напиша тој.

Поемата е објавена во целост во книгата „Бегалци“, напишана од сестрата на Бони заедно со нејзината мајка, Ема. Тој даде одговори заВистинската намера на Бони и Клајд во нивните грабежи.

Не сакаме никого да повредиме, но мора да крадеме за да јадеме. А ако е шут за живот, тогаш ќе биде вака “, пишува во извадок.

– За прв пат се изложени историските фотографии на криминалната двојка Бони и Клајд

Клајд го ​​покажува својот автомобил и оружјето што често го користи.

Исто така види: Медуза била жртва на сексуално насилство и историјата ја претворила во чудовиште

5. Ловец на награди се обиде да му го отсече увото на Клајд по неговата смрт

Кога веста за смртта на двојката се рашири наоколу, ловците на награди од секаков вид се обидоа да соберат „сувенири“ на Бони и Клајд. Од еден час во друг, населението во регионот, кое изнесуваше две илјади луѓе, скокна на приближно 12 илјади. Еден од нив се обидел да му го отсече левото уво на Клајд за да го однесе дома.

6. Мајката на Клајд беше обвинета дека била водач на бандата

По смртта на Бони и Клајд, Куми Бароу, мајката на Клајд, обвинителството на случајот го обвини дека е вистински водач на банда. За време на судењето, Клајд О. Истус, обвинителот, директно укажа на г-ѓа. Бароу тврдејќи дека таа била мозокот зад злосторствата. Таа е осудена на 30 години затвор.

Куми призна дека се сретнала со нејзиниот син и Бони околу 20 пати помеѓу декември 1933 и март 1934 година. За време на состаноците, таа им обезбедувала храна, облека и засолниште. Куми веруваше во тоасинот никогаш никого не повредил.

„Еднаш го прашав: „Сине, дали го направи тоа што велат во весниците?“. Тој ми рече: „Мамо, никогаш не сум направила ништо толку лошо како да убијам некого“, изјави таа за Dallas Daily Times Herald.

7. Бони сакаше да позира за фотографии

Доколку Бони беше жива денес, сигурно ќе беше чест корисник на Инстаграм. Паркер сакаше да се фотографира и уживаше да позира за нив. Серијата слики на кои таа се појавува со Клајд ја прикажуваат жената како пуши и држи пиштоли. Портретите беа чиста актерска игра, но им помогнаа на парот во романтизираната градба на нивните ликови.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.