Најрелаксирачката музика на светот им користи на пациентите пред операцијата

Kyle Simmons 30-06-2023
Kyle Simmons

Во зависност од вашиот вкус за музика, она што делува како релаксирачка музика за некои може да биде иритирачко за други. Но, кога се создава композиција со намера да го има ова природно анксиолитичко својство, можеби тоа може да биде корисно за секого. Тоа е она што го откри неодамнешното истражување на северноамериканските истражувачи, кога се пушта „ Weightless “, која се смета за „најрелаксирачка музика во светот“ пред операциите. Ефектот се покажа исто толку корисен за смирување на пациентите како и лековите.

Исто така види: 15 песни кои зборуваат за тоа како е да се биде црнец во Бразил

– Студијата на невролог открива 10 песни кои го намалуваат стресот и нивото на анксиозност до 65%

„Weightless“, песна на бендот Marconi Union, се смета за повеќето

Додека пациентите на тест го примаа лекот Мидазолам, други ја слушаа музиката на британската група Marconi Union три минути додека примаа анестезија. Песната добро функционираше како седатив во студијата во која учествуваа 157 лица, иако пациентите рекоа дека повеќе би сакале да изберат своја музика.

„Бестежински“ е напишана од Маркони Унион во 2012 година со помош на терапевти за време на снимањето. Намерата на членовите беше да создадат тема способна да ја намали анксиозноста, крвниот притисок и отчукувањата на срцето.

Исто така види: „БББ“: Карла Дијаз ја прекина врската со Артур и зборува за почит и наклонетост

– Моја пауза: 5 добри шанси да се опуштите и да одвоите малку време од вашата рутина

Ричард Талбот , член на Маркони Унија,рече во моментот на објавувањето дека работата со терапевт е фасцинантна. „ Научивме како и зошто одредени звуци влијаат на расположението на луѓето. Отсекогаш ја знаев моќта на музиката, уште повеќе кога пишуваме користејќи го нашиот инстинкт “, коментира тој.

Песната има етерични мелодии непречено нацртани од пијано и гитара, со додадени ефекти на електронски примероци кои потекнуваат од звуците на природата. Релаксирачките ефекти се толку ефикасни што, според неговите продуценти, не се препорачува да се слуша музика додека возите.

– Раскинат час лизгања во релаксирачко видео создадено од Serasa

Според Mindlab International, групата зад истражувањето, Marconi Union всушност успеала да ја создаде најрелаксирачката музика во светскиот свет. „Бестежински“ е одличен во споредба со било кој друг веќе тестиран, бидејќи успева да ја намали анксиозноста за 65%.

Слушајте овде:

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.