Карневал: Тајна Карла се претставува како Глобелеза во есеј против маснотии: „Сакај го своето тело“

Kyle Simmons 24-08-2023
Kyle Simmons

Карневалот е време за пиење, музика, улица, месо, тело... но за многу луѓе, тоа не е за сите тела (и ова мора да заврши). Многумина тешко прифаќаат, но живееме во фатобично општество. И има многу луѓе кои се борат за овој тип на предрасуди да бидат уништени.

Таис Карла е една од тие луѓе. Со повеќе од милион следбеници на Инстаграм и 500.000 претплатници на Youtube, инфлуенсерот е еден од главните гласови во борбата против фатофобијата во нашите мрежи. И на овој карневал, таа позираше како Глобелеза во есеј против гордофобијата.

Исто така види: ЛГБТ+ публиката добива одлични опции за гостилници во Сера да Мантикеира

– Жалбата на Таис Карла против нутриционист претставува многу жртви на гордофобија

Таис Карла позираше против хомофобијата враќајќи се во Глобелеза

Во објава на Инстаграм, Таис, која е бремена, рече дека ќе ужива и ќе го стави своето тело на улица, зазема важен став против фатофобијата и потврдувајќи дека местото на дебелата жена е исто така на карневалот , како што секогаш требаше да биде.

„Глобелезафат? Има! (И бремена). Моите луѓе се веќе карневалски и јас направив породилно снимање инспирирано од овој прекрасен период од годината. Но, ја искористив можноста да размислувам со вас. Дали денес се погледнавте во огледало и видевте колку можете да бидете глобелеза на овој карневал со телото што веќе го имате?“, рече тој во објавата на Инстаграм.

– Фатфобија е дел од одрутина на 92% од Бразилците, но само 10% имаат предрасуди кон дебелите луѓе

Таис проповеда самољубие и, во време кога карневалот стана момент на екстремна политичка дебата, важно е да се создаде безбедни простори и поттикнување на маргинализираните тела да слават на најголемиот популарен фестивал кај нас. Минатата година Таис веќе учествуваше на Блоко да Прета, организиран од Прета Гил, еден од главните карневалски настани во Рио и Сао Паоло.

„Сакај го своето тело жено, биди среќна и скокни карневалот. Бидејќи ТВ не не претставува, ајде да бидеме свои референци. Кажи ми која ќе биде твојата фантазија? Сакам да излезам на улица вака, може ли?“, праша Таис.

– Против фатофобијата и ЛГБТфобијата, Скол ја воздигнува различноста на телата во нова кампања

Погледнете ја оригиналната објава на влијателниот (и иконата!) на Инстаграм:

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од THAIS CARLA (@thaiscarla)

Исто така види: 15 супер стилски тетоважи за уши за да добиете инспирација и да се налутите

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.