Мексиканскиот остров кој се смета за Венеција на Латинска Америка

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Светот резервира многу изненадувања што малкумина ги замислуваат. Во Мексико, можно е да се најде таканаречената „Венеција на Латинска Америка“, која се наоѓа во Mexcalitán , мало село северно од Сантијаго Икскуинтла, во Најарит. Како што можете да замислите, за време на неколкумесечни дождови, надојдените води ги прават потребните патувања со брод.

Древното село сè уште има голема историска вредност, бидејќи се верува дека било татковина на Ацтеките пред да заминат, во 1091 година, во Теночтитлан. Со ваквите интересни атракции, градот доби значителна туристичка вредност, иако е мал остров на рибари, исто така посветен на лов на ракчиња, главен извор на приход за жителите. Со други зборови, има и добра гастрономска причина да се запре таму.

Исто така види: Погледнете го спектаклот на најголемата фонтана за вода во светот поставена на мост

Со население од нешто повеќе од 800 луѓе, местото формирано од канали има внатрешна атмосфера, каде што се црква, плоштад и музеј лоцирани.главните атракции. Доколку сакате да ги запознаете домородните народи и селата, можете да отидете во соседните општини Руиз, Хуаџикори и Јеска.

Погледнете ги фотографиите:

Исто така види: Самба: 6 самба гиганти кои не смеат да недостасуваат од вашата плејлиста или колекцијата на винил

Сите фотографии преку

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.