„Кралот на тигарот“: Џо Егзотик ја обнови казната на 21 година затвор

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

По серијата демонстрации за одбрана на Џо Егзотик , американски криминалец познат по затворањето тигри во Оклахома и кој нареди обид за убиство на активистката за животни Керол Баскин, казната повторно беше ажурирана. Егзотик беше осуден на 21 година затвор.

Џо Егзотик го нареди убиството на про-мачки активист во САД

Џозеф Малдонадо-Пасаж беше во затвор од 2019 година бидејќи наредил убиство на активистката Керол Баскин во случај кој стана многу познат поради серијата „Mafia dos Tigres“ од Нетфликс.

Џо Егзотик бил сопственик на зоолошка градина позната по огромните тигри. Естаблишментот се здоби со слава поради малтретирање животни и беше постојана цел на протести од активисти.

Исто така види: Жилберто Гил го нарекуваат „80-годишен маж“ во објавата на снаата за крајот на бракот

– Тигарската мафија: сè што сакавте да знаете (и никогаш не сте замислиле) за серијата на Нетфликс

Керол Баскин е еден од водечките гласови против злоупотреба во зоолошката градина на Џо. Активистот одржувал светилиште за враќање на животните заробени во овој тип на простор.

Во 2017 година, Џо платил околу 10.000 долари на таен агент на американската влада во замена за убиството на Керол. Следната година, тој беше уапсен за измама и перење пари, како и за прекршување на животната средина и трудот.

Исто така види: Ugly Models: агенција која вработува само „грди“ луѓе

Тој беше предмет на протести за малтретирање на животните помеѓу 2006 и 2018 година

„Злосторствата против дивиот свет обично се поврзанисо други нелегални активности како што се измами, трговија со дрога, перење пари и шверц, но г. Џо го додаде злосторството за убиство“, рече Едвард Грејс, помошник директор на американското Министерство за риби и диви животни.

– Човекот плаќа за „целосно искуство“ со пантер и завршува со скалпирање

Керол Баскин продолжува со своето засолниште да закрепнува големи мачки што ги користеле личности како Џо во забавни емисии и зоолошки градини низ Соединетите држави. Се проценува дека повеќе од 10.000 тигри биле шверцувани во САД во последните децении. Околу 30 држави во земјата одобруваат приватна сопственост на животни од овој тип.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.