Не беше доволно да се биде жртва на расизам, Таисон е суспендиран во Украина

Kyle Simmons 08-07-2023
Kyle Simmons

Фудбалерот Таисон Фреда, кој ја бранеше бразилската репрезентација на „Светското првенство“ 2018 година и игра за Шахтјор Доњецк, Украина, беше жртва на расизам кој доаѓа од навивачите на главниот ривал на клубот во земјава. За време на дербито против Динамо Киев, Таисон претрпе расистички престапи и возврати со крената тупаница на противничката публика.

Не само што беше цел на предрасуди, Таисон беше исфрлен од игра поради одмаздување на престапите кога славеше гол кој, за да ги замолчи расистите, беше победничкиот гол на Шахтјор. Меѓународната фудбалска заедница беше револтирана од одлуката на судијата. Сепак, Украинскиот фудбалски сојуз ја задржа казната на спортистот, казнувајќи го клубот во износ од 80 илјади реали.

АУФ изрече парична казна од 20 илјади евра на Динамо Киев и казната за игра зад затворени врати дома.

„Никогаш нема да молчам пред таков нечовечки и одвратен чин! Моите солзи беа од огорченост, одрекување и немоќ што не можев ништо да направам во тој момент! Во расистичко општество, не е доволно да не се биде расист, треба да бидеме антирасисти!“ , изјави Таисон на неговиот Инстаграм.

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Таисон Барчелос Фреда (@taisonfreda7)

Не само тој страдаше од расизам од противничките навивачи. Неговиот соиграч Дентињо, екс Коринтијанс, во солзи го напушти стадионот.поле и објави дека класиката е еден од најлошите денови во неговиот живот.

– Откако ја критикуваше лигата за расизам, Џеј Зи станува стратег за забава за НФЛ

„Ја работев една од работите што најмногу ги сакам во мојот живот, а тоа е играњето фудбал, и за жал, тоа се покажа како најлошиот ден во мојот живот. Во текот на играта три пати противничката публика испушташе звуци кои наликуваа на мајмуни, а двапати беа насочени кон мене. Овие сцени не ми излегуваат од глава. Не можев да заспијам и многу плачев. Знаеш ли што чувствував во тој момент? Револт, тага и згрозеност од сознанието дека овие денови се уште има такви предрасуди“, рече тој.

FIFPro (Меѓународната федерација на професионални фудбалери) возврати на одлуката на Украинската фудбалска асоцијација во белешка .

„Многу сме разочарани од одлуката на Украинскиот фудбалски сојуз да го санкционира Таисон со еден натпревар. Казнувањето на жртвата на расизам оди подалеку од разбирање и игра во рацете на оние кои го промовираат ова срамно однесување. Расизмот сè уште е сериозен проблем во спортот. Во Европа расистичките престапи и клубовите кои мора да признаеме дека не прифаќаат играчи од одредено етничко потекло се вообичаено однесување на навивачите. Во Италија, неодамна, видовме случаи на расизам со Марио Балотели,моментално во Бреша, а исто така и со Лукаку во Интер. Во вториот случај, еден од главните организирани поддржувачи на Интер излезе во одбрана на расистичките противници, велејќи му на играчот дека не треба да страда со ваков тип на прекршок.

Во Англија , тренерите веќе најавија дека ќе ги отстранат своите тимови од теренот во случаи на расизам и, дури и по многу борба, гледаме дека црнците се гледаат на потчинет начин во фудбалот. Исто така, немојте да размислувате дека тоа се случува само во Украина.

Исто така види: Удирањето деца е кривично дело во Велс; Што вели законот за Бразил?

Пред неколку недели Фабио Кутињо, кој работи како обезбедување во Минеирао, беше цел на расистички навреди. Чинот на предрасуди дојде од двајца навивачи на Атлетико-МГ, Адриер Сикеира да Силва, 37 години, и Натан Сикеира Силва, 28, , кои во обид да ја расчистат пречката, изјави на Одделот за специјални операции (Deoesp) дека имаат црни пријатели.

Расизмот е вообичаена практика и овде во Бразил

„Воопшто не, толку многу што имам црн брат, имам луѓе кои ми ја шишаа косата за десет години кои се црнци, пријатели кои се црни. Ова не беше моја природа, напротив. Во никој случај не го кажав тоа. Целниот збор беше „кловн“, а не „мајмун““ , изјави Натан.

На теренот, Тинга мораше да се справи со расистичките престапи од навивачите на Реал Гарсиласо, од Перу. Говорот на играчот до G1 дава идеја за големината на ранатаотворени.

„Сакав да не ги освојам сите титули во кариерата и да ја освојам титулата против предрасудите против овие расистички чинови. Би го заменил за свет со еднаквост меѓу сите раси и класи“ .

Една од главните организации против расизмот во Бразил е Обсерваторијата за расна дискриминација во фудбалот , која водеше акции со неколку елитни клубови во бразилскиот фудбал, обрнувајќи внимание на расните прашања внатре и надвор

Исто така види: Тризал: зошто читаме повеќе за односите со еден маж и две жени?

За Хипезноста Марсело Карваљо, основач на Обсерваторио до Рацизмо , го истакна недостатокот на посветеност на сите сектори кои го опкружуваат таканаречениот свет на фудбалот против расизам.

„Структурата на спортот, на фудбалот е многу расистичка. Имаме црни играчи, но тоа е фабричкиот под. Немаме црни менаџери, тренери или коментатори. Ако огромното мнозинство спортисти се црнци, зошто немаме репрезентација на трибините? Го спомнувам фактот дека немаме црни новинари и коментатори – што во голема мера влијае да не се промени сценариото“ , објаснува тој.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.