Неверојатните скулптури на Тео Јансен кои изгледаат како живи

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Скулптури кои изгледаат како огромни, мутирани животни кои талкаат по холандските плажи. Овие живи дела се познати како „ Strandbeests “ и се дел од растечката колекција на уметникот Тео Јансен , кој од 1990 година гради големи кинетички суштества потпомогнати од акцијата. на ветрот

Скулптурите имаат гломазно тело, неколку нозе, понекогаш опашка... но пред сè, тие одат! Нема електрична енергија, складирана или директна, што го оживува кинетичкиот аватар на формата. Strandbeests – холандски термин што се преведува на „ѕверови од плажа“ – се создадени од Јансен користејќи механика, генерирајќи „вештачки живот“, како што опишува креаторот.

Исто така види: Comic Sans: фонтот инкорпориран од Instagram им го олеснува читањето на луѓето со дислексија

Јансен се посвети на создавање на оваа нова форма на живот што изгледа толку органски што од далеку може да се помеша со огромни инсекти или праисториски скелети на мамути, но тие се направени од материјали од индустриско доба: флексибилни ПВЦ пластични цевки, селотејп.

—„Станувалиште на боговите“: скулптор ги претвора урнатините во уметност во Перу

„Animaris Percipiere Rectus, IJmuiden“ (2005). Фотографија од Лоек ван дер Клис

Тие се родени во компјутер како алгоритам, но не им требаат мотори, сензори или кој било друг вид на напредна технологија за да одат. Тие се движат благодарение на силата на ветрот и влажниот песок што го наоѓаат во нивното холандско живеалиште.costa.

За физичарот кој стана уметник, тоа не е создавање на врвна машина од соништата, туку еволуција, исто како и секоја жива форма на Земјата. Дополнително, неодамнешните „видови изданија“ се веќе обдарени со интелигенција и складирање енергија - тие можат да реагираат на околината, да го сменат својот курс кога ќе допрат вода, да складираат ветер за да се движат кога нема природен ветре, како секое живо суштество, флора. и фауна, која може да преживее без да консумира храна преку складирана енергија.

—Оштетеното дрво станува скулптура во која Земјата се чини дека бара помош

Исто така види: Тадеу Шимид, од „БББ“, е татко на млад квир човек кој е успешен на мрежите што зборува за феминизмот и ЛГБТКИАП+

„Animaris Umerus, Шевенинген“ (2009). Фотографија од Лоек ван дер Клис

Јансен неодамна состави збирка од неговите дела во видеото подолу, која ја прикажува еволуцијата на Strandbeest во последните неколку години. Монтажата опфаќа претходни форми кои носат масивни едра, суштества слични на гасеници и сега крилести суштества кои се вивнуваат метри над земјата и е доказ за децениската посветеност на уметникот на развојот на овие реалистични дела.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.