„Пантанал“: актерката зборува за животот како Кандомбле мајка на светица надвор од сапунската опера на Глобо

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Содржина

Актерката Лусијана Борги неодамна дебитираше како Марија Еугенија во „Пантанал“ . Таа игра адвокатка која мора да и помогне на Марија Бруака, една од протагонистите на сапуницата од Бендито Руј Барбоса, во нејзината борба за правда откако беше жртва на семејно насилство.

Во една интервју со колумната на Патриша Когут, во Jornal O Globo, Лусијана Борги раскажа малку за своето учество во сапуницата и откри еден интересен факт: таа е мајка на светец (ialorixá) во Candomblé .

Лусијана Борги во едно интервју раскажа за нејзината врска со Кандомбле; актерката е мајка на светец и сака наскоро да создаде свој религиозен центар

Уште на „Пантанал“, ликот на Јулијана во новата верзија на теленовела е дел од еден од заплетот изменет од оригиналната верзија на серијата, бидејќи Законот за Марија да Пења не постоеше кога оригиналната приказна се емитуваше во 1990-тите.

Исто така види: Dascha Polanco Beauty соборувајќи ги старите стандарди на модната недела во Њујорк

Mãe de santo

Погледнете го ова објава на Инстаграм

Објава споделена од Лусијана Борги (@borghi.luciana)

Лусијана ја прослави шансата да игра покрај Изабел Тешеира, пријателка од детството, и Камила Моргадо, со која живееше долго време и е долгогодишно пријателство. Во интервјуто, таа исто така раскажа малку од нејзината траекторија како ialorixá, мајката на светицата на Кандомбле.

Исто така види: Хуминутињо: знајте ја приказната за Конџила, основач на најпопуларниот музички канал во светот

„Имам долг пат во Кандомбле и сега ја поставувам мојата куќа на светец . Тоа е мојата една странаживот кој ја надополнува нејзината кариера како актерка. Мојата мајка на светицата беше Жизел Козар, Французинка која стана религиозна референца во Бразил. Таа повеќе не е меѓу нас и следната година ќе се слави нејзината стогодишнина. Со тоа ќе ја играм во шоу кое ќе се прикажува во Рио, Баија и Франција“, изјави актерката во интервју за Когут.

Новата ѕвезда „Пантанал“ го коментираше и прогонот против Религии со седиште во Африка, сè уште жртви на религиозен расизам во Бразил . „Всушност, ние сме нападнати. Мислам дека е исклучително важно за нас да разговараме, да заземеме став и да разбереме дека Бразил има многу важна историја на мешање. Кандомбле е присутна во нашиот секојдневен живот на различни начини“, додаде актерката и мајка на светица.

Прочитајте и: Пратеникот ја осудува мајката што иницирала ќерка во Кандомбле; одбраната укажува на врската со верскиот расизам

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.