„Радио градина“: слушајте радио станици од целиот свет во живо на интерактивна мапа

Kyle Simmons 13-06-2023
Kyle Simmons

бирање со големина на светот и голема мапа на светот мјузикл. Radio Garden е онлајн платформа која им овозможува на секој со интернет пристап да слуша радио станици од секој агол на светот. Со само еден клик, слушателот може да слушне што е жешко на радиото Вануату или Фиџи. Со само едно движење, можно е да се смени од една станица во Еквадор на друга во внатрешноста на Јапонија.

Иницијативата дојде од група истражувачи од европските универзитети. Севкупно, Радио Гарден обединува речиси 10.000 станици тјунирани во живо низ целиот свет. „Гугл Земја на музиката“ е управуван од Холандскиот институт за звук и слика и има достапни апликации за паметни телефони.

Исто така види: Фелипе Кастанхари премиерно прикажува научни серии на Нетфликс и ја отвора дебатата меѓу дипломите и публиката

„Радио градина“: слушајте радио станици од целиот свет во живо на интерактивна мапа

Лајката нуди музичко нуркање на три различни начини. Во горниот лев агол на екранот, можно е да се набљудуваат опциите Во живо , Историја и Jingles .

Во првата , слушателот може да прелистува низ исто толку мали зелени точки (кои го означуваат секое достапно радио) и да ги слуша во живо. Во Историја, Радио Гарден ги истакнува црвените точки на одредени места низ светот за да ги репродуцира историските моменти што биле емитувани на радио. Со избирање на Jingles, песни од огласи кои ја одбележаа историјата нареклами.

Исто така види: Запознајте ја актерската екипа на адаптацијата на Колин Хувер на „Така завршува“

Пристапете до тука .

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.