12 крајбрежја кои мора да се видат ширум светот

Kyle Simmons 13-08-2023
Kyle Simmons

Крајбрежните градови веќе имаат голема привлечност сами по себе: брегот. Меѓу најразновидните линии, секоја има своја посебност и убавина, но поморскиот домен, без сомнение, служи за составување на спектакуларен поглед за големите и малите градови.

Крајбрежната зона ја формираат и плажите и фјордовите, геолошката формација каде морето влегува во средината на планините, што на крајот го одредува местото како туристичка дестинација и омилено место за фотографите и ентузијастите. Бразилскиот брег, на пример, е огромен, поминува низ 17 држави и 400 општини, протегајќи се по должина од 7300 километри.

Одвоивме под 12 крајбрежја кои не треба да ги пропуштите. Погледнете и одберете го вашиот фаворит:

1. Острови Лофотен, Норвешка

Овој архипелаг на северниот брег на Норвешка нуди, покрај инспиративните пејзажи меѓу фјордовите и планините, привилегиран поглед на Северната светлина што се случува од крајот на октомври.

2. Дубровник, Хрватска

Градот е пристаниште кое напредува, кое покрај тоа што е амбиент за серијата „Игра на тронови“, стана популарно поради неговото крајбрежје и античките споменици.

3. Брегот на Пали, Хаваи

Сместен на островот Кауаи, брегот на Пали го сочинуваат стрмни карпи кои паѓаат во водите на Пацификот, покрај зелените планини, водопади и импресивни бранови.

4.Кејп Таун, Јужна Африка

Кејп Таун е опкружен со неколку импресивни врвови и планини како што се планината Тајбл, Лавова глава, Сигнал ридот и Ѓаволскиот врв со поглед на прекрасен слив низ градот.

5. Cinque Terre, Италија

На север од Медитеранот, шармантни и шарени куќи формираат мали села кои доминираат на карпата.

6. Биг Сур, Калифорнија, САД

Недопрен, брегот на Биг Сур има импресивна природна убавина, исто така формирана од планините Санта Лусија.

<4 7. Алгарве, Португалија

Карпите од песочник се преплавени со кристално чисти сини води во Алгарве, каде што се наоѓа градската плажа Лагос и Кабо де Сао Висенте, некогаш се сметаше за „крајот на светот“ .

8. Големиот океански пат, Австралија

Се смета за најголем воен споменик во светот, патот минува по југоисточниот брег на Австралија, каде што импресивниот пејзаж е дом на шумите и формирањето на „Дванаесетте апостоли“ , туристичка атракција белег на регионот.

Исто така види: Тим Бартон направи груба грешка кога се обидуваше да го објасни отсуството на црни ликови во неговите филмови

9. Карпите на Мохер, Ирска

Ирска е опкружена со спектакуларни зелени пејзажи, а карпите над југозападниот брег не се ништо друго освен природната убавина, која послужи како позадина во филмовите како Хари Потер и Енигмата на принцот.

10. Фјордови од Патагонија, Чиле

АПатагонија е неверојатна глетка, а дел од неа е меѓу фјордовите на јужниот брег на Чиле. обезбедувајќи навистина неверојатни погледи на врвовите и глечерите.

11. Рио де Жанеиро, Бразил

Прекрасниот град за џабе го нема тоа име. Облеан од заливот Гуанабара и прекрасните плажи, сè уште го има Христос Спасителот и ридовите, како што е Видигал, кој има спектакуларен поглед на градот.

12. Заливот Ха Лонг, Виетнам

Популарна дестинација на североисточниот брег на Виетнам, заливот Ха Лонг е дом на многу тропски растенија и животни, пловечки рибарски села и уникатни еродирани варовнички формации, вклучувајќи голем број на мали острови и огромни пештери.

Исто така види: Една од најскапите сорти на кафе во светот се прави од птичји измет.

Фотографии: 4hours1000places, e-whizz, teckler, legacytrvl, iliketowastemytime, funplacescalifornia, Mario Guilherme Cesca

(Копирај)

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.