Гинис го призна германското куче од повеќе од 1 метар како најголемото куче во светот

Kyle Simmons 02-08-2023
Kyle Simmons

Гинисовиот рекорд го потврди Зевс, Голем Данец од Тексас, како највисокото живо куче во светот. Џиновското кученце старо две години има нешто повеќе од 1 метар и е сиво и кафеаво, родено од татко и мајка блескава и беше најголемото кученце од пет години.

„Тој беше голем куче оттогаш го добивме, дури и за кученце“, изјавила сопственичката на Зевс, Британи Дејвис, во Гинисовата книга на рекорди. Вообичаено е да се види колку ќе биде големо кучето за шепите и, како што тврди таа, шепите на Зевс отсекогаш биле огромни.

Дејвис вели дека еден типичен ден во животот на Зевс вклучува талкање низ соседството, покрај локалните пазари на фармери и спиење покрај вашиот прозорец. Таа вели дека нејзиното куче е преплашено од дождот и генерално е добро воспитано, иако сака да ја краде цуцлата на нејзиното бебе и да јаде храна оставена на шалтерите - кои случајно се на висина на нејзината уста. Садот за вода на миленичето не е ништо помалку од мијалникот во куќата.

Исто така види: Боенката „Пенис“ е популарна кај возрасните

Зевс живее дома со три мини австралиски овчари и една мачка. Исхраната на кучето вклучува дванаесет шолји „Нежни џинови“ храна за кучиња од голема раса секој ден, а повремено ужива во пржено јајце или коцки мраз, кои се некои од неговите омилени задоволства, според Гинис.

— Највисокото семејство во светот кое има просечна висина над 2 метри

Кога излегува во јавност, Зевс привлекува многу погледи иизненадувачки реакции. Нејзиниот учител вели дека нејзината неодамнешна светска титула често ги шокира луѓето. „Добиваме многу коментари како „Леле, тоа е највисокото куче што некогаш сум го видела“, па затоа е кул сега да може да се каже „Да, тоа е дефинитивно највисокото куче што некогаш сте го виделе!“ - рече таа.

Според Гинис, пред Зевс, највисокото куче на светот било исто така германско донец. Тој беше од Отсего, Мичиген и стоеше нешто повеќе од 1 метар како сегашниот рекордер, но можеше да достигне висина од 2,23 метри кога ќе застане на задните нозе. Тој почина на петгодишна возраст во 2014 година.

—Ретките фотографии го покажуваат животот на највисокиот човек што некогаш живеел на Земјата

Исто така види: Бруна Маркезин се фотографира со деца бегалци од социјален проект кој таа го поддржува

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.