Испијте го кафето што некој го платил или оставете кафе што некој го платил

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Отидовме да посетиме кафуле во Вила Мадалена што практикува „ споделување кафе “, систем во кој пиете кафе платено од некој и можете да ја правите истата љубезност: остави платено кафе за некој друг. Оваа навика на „закачување кафе“ настана поради книгата The Hanging Coffee , во која еден лик го пие своето кафе и, кога ја плаќа сметката, плаќа две кафиња: своето и приврзок за следниот муштерија што доаѓа.

Стигнав во Ekoa Café без предупредување, без да закажам, само отидов. Пристигнувајќи таму, веќе видов слика на која се зборува за заедничкото кафе, и дека се доделени 3 кафиња, видете ја сликата (кога ја сликав едно од кафињата веќе беше избришано):

Потоа, заедно со кафето, пристигна и една убава анонимна белешка од тој што ја плати:

И јас го испи кафето чувство повеќе од Колку е убаво да се биде дел од овој „синџир на добро“. Подоцна побарав да разговарам со сопственикот, а потоа Мариса ми кажа дека инспирацијата навистина доаѓа од книгата спомената погоре, дека идејата функционира веќе 3 години и дека оттогаш слушнала неколку инспиративни приказни поради овие дела. на љубезноста , каде што цитатот „Добрината генерира љубезност“ е подигнат на друго ниво.

Исто така види: Сокушинбуцу: болниот процес на мумификација во животот на будистичките монаси

Мариса исто така ми кажа дека го избрала кафето како „објект“ за споделување поради поприфатливата цена , но дека веќе имало луѓе кои платилеручеци, специфични јадења, десерти и се друго што може да се сподели со другите. Таа исто така рече дека ја дели истата идеја како мене, дека е вечен оптимист и е импресионирана од бројот на луѓе кои се сомневаат дека ваква идеја нема да успее во Бразил, се сомневаат дали кафето ќе биде испорачано и сл. 5>

Ова е одлична лекција за сите нас дека да, имаме причини да веруваме во подобар свет. А за оние кои се прашуваат, да, оставив и заедничко кафе со белешка.

Приказната што ме натера да го откријам „кафето за приврзок“ беше оваа:

“ Кафето што чекаше“

„Влеговме во едно мало кафуле, нарачавме и седнавме на маса. Наскоро влегуваат двајца:

Исто така види: 6 книги за кога треба само да плачете

– Пет кафиња. Две се за нас, а тројца „не чекаат“.

Претплатаат петте кафиња, ги испијат двете и си заминуваат. Прашувам:

– Какви се овие „висечки кафиња“?

И ми велат:

– Чекај и види.

Наскоро ќе дојдат други луѓе . Две девојки нарачуваат две кафиња - плаќаат нормално. По некое време, доаѓаат тројца адвокати и нарачуваат седум кафиња:

– Три се за нас, а четворица „на чекање“.

Тие плаќаат седум, ги испијат трите и си заминуваат. Тогаш еден млад човек нарачува две кафиња, пие само едно, но плаќа за двете. Седиме и разговараме и гледаме низ отворената врата на сончевиот плоштад пред кафетеријата. Одеднаш, на вратата се појавува човек соевтина облека и тивко прашува:

– Дали имате „висечко кафе“?

Овој вид на добротворна организација за прв пат се појави во Неапол. Луѓето однапред плаќаат за кафе за некој што не може да си дозволи топла шолја кафе. Оставија и во објектите, не само кафе, туку и храна. Овој обичај ги надмина границите на Италија и се прошири во многу градови низ светот.“

Некои билети :

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.