Музејот на Ван Гог нуди повеќе од 1000 дела во висока резолуција за преземање

Kyle Simmons 24-06-2023
Kyle Simmons

Историјата кажува дека холандскиот сликар Винсент Ван Гог успеал да продаде само една слика во својот живот, за 400 франци. По неговата смрт, сепак, признанието за неговата работа го направи еден од најскапите сликари во светот. Денес не е можно да имате автентичен Ван Гог на вашиот ѕид без да потрошите барем неколку десетици милиони долари - но можно е да имате до илјада Ван Гог во висока резолуција на вашиот компјутер бесплатно.

Исто така види: Семејните фотографии на Симпсон ја покажуваат иднината на ликовите

The Potato Eaters, од 1885 година

Веб-страницата на музејот Ван Гог, во Амстердам, направи речиси 1000 слики од пост-импресионистичкиот сликар достапни за преземање на високо ниво резолуција. Меѓу достапните дела се некои од најпознатите иконски слики што го направија еден од основните уметници во историјата на западната уметност – како што се The Potato Eaters , The Bedroom , Автопортрет како сликар , Сончогледи и многу повеќе.

Автопортрет како сликар, 1887-1888

Веб-страницата нуди и целосни информации за секое дело, како што се оригиналната димензија, материјалот што го користел сликарот и историјата на сликата.

Sunflowers, 1889

Единствената слика која докажа дека е познато дека Ван Гог бил продаден во текот на неговиот живот е Црвената лоза , купена од белгиската сликарка Ана Бох на саемот на уметност во 1890 година. времето денес би било еквивалентно на околу 1.200долари. Парадоксално точно 100 години подоцна, во 1990 година, неговата слика Retrato de Dr. Gachet беше продаден на аукција за околу 145 милиони долари.

Спалната соба, од 1888 година

За бесплатно симнување на речиси 1000 слики од сликар, посетете ја веб-страницата на музејот Ван Гог овде.

Цвет од бадем, 1890 година

Исто така види: Откако беше сликар, сега на ред е Џим Кери да стане политички карикатурист

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.