Hypeness Selection: 13 места во СП за љубителите на чај

Kyle Simmons 23-06-2023
Kyle Simmons

Додека на некои луѓе деновите им започнуваат дури после појадокот, други претпочитаат да чекаат попладневен чај. Со оглед на тоа што Сао Паоло е многу демократски, ја привлекува целата публика, а од тоа имаат корист и чај-манијаците, бидејќи имаат можност да ги посетат специјализираните установи низ градот. Во денешниот Hypeness Selection можете да проверите некои опции што треба да ги забележите на вашата агенда.

Многу повеќе од пијалок, чајот игра важна социјална и културна улога. Во Индија, вториот најголем производител во светот, чајот се консумира наутро и навечер, се служи топол со млеко и шеќер, под името чааи . Меѓутоа, во Кина и Јапонија, пијалокот има многу културна вредност, имајќи ја истата важност како и виното во некои земји, на пример.

Со лековитите својства, чаевите носат и многу придобивки за нашето тело, бидејќи се користи за варење, слабеење, детоксикација и неколку други компликации. Во рамките на естетиката, се консумира и за спречување на опаѓање на косата, избелување на кожата, па дури и за лекување на целулит! Без оглед на тоа што сакате, еве неколку чајџилници во СП каде што можете да уживате и да откривате нови вкусови:

1. Teakettle

Во многу шармантна куќа со многу пријатна градина, Teakettle потекнува од семејна традиција и на тој начин ги пречекува луѓето во својот дом. Со 150 органски чаеви и билки достапни заинфузија, акцентот се неговите терапевтски својства, дали да се релаксира, подобро да се вари или дури и да се излечи грип.

2. Чајна соба

Фондацијата Марија Луиза и Оскар Американо промовира респектабилен попладневен чај во својот прекрасен простор, опкружен со зеленило и светлина. На полн чај му е потребна резервација на место и обично е преполн за време на викендите, а во две недели во месецот рецитал со класична музика го спакува местото наутро.

3. Talchá

Presente има три трговски центри во главниот град, куќата има околу 50 вкусови на менито и исто така продава пакети од сопствен бренд. Органски пијалоци, чаеви со парчиња брусница, мешавина од агруми и билки, парење со ѓумбир и маточина се некои од достапните артикли. Врвот, сепак, оди на сензационалниот кинески чај Petals of Fujian, сместен во стаклен чајник, кој во контакт со топла вода прави цветот полека да цвета.

4. Гурманскиот чај

Со 35 вкусови на менито и многу шарени кутии наредени на тезга, продавницата и чајџилницата има многу видови на пијалоци. Меѓу зелениот, белиот, црниот чај, сè уште има ајурведски, кои носат придобивки за телото. Мешавините се најинтересни, како што се „White Passion“, составена од бел чај, сладунец, зрно од шафран и цвет од пасионово овошје или Revitalizing, чај без кофеин,направен од мед, корен од сладунец, портокал, ѓумбир и ројбос.

5. A Loja do Chá/ Tee Gshwndner

Германскиот бренд со тешко име има 37 различни азиски чаеви на менито и уште 200 достапни за продажба. Меѓу најпродаваните е Григориј, чај од црвено овошје со касис, капина и јаболко, покрај Белиот чај со јагода, сите направени со минерална вода како основа.

6. Chá Yê

Ново во СП, куќата во Fradique Coutinho е специјализирана за кинески чаеви, кои доаѓаат од 12 различни региони на Кина. Пријатната атмосфера, сепак, не служи за типични петти-фори, туку храна со ориентално влијание, со извршно мени во текот на денот и вечера во сабота навечер. Оброците може да бидат придружени со миризлив црн чај.

7. Bistrô Ó-Chá

Исклучително шармантен, бистро салонот Ó-Chá е веќе атракција сам по себе. Добрата вест е што добриот вкус не е ограничен само на декорацијата на просторот, со повеќе од 70 варијации на чај на менито, грицки, појадок, слатки и пијалоци направени со чај. Пробајте го Madame Butterfly, зелен чај со вкус на бадеми, семки од сончоглед и праска

8. Tea Connection

Со топли и ладени чаеви на менито, куќата го служи пијалокот во чајник, придружен со песочен часовник којпомага да се измери времето на инфузија. Црвениот улонг со шпански портокал, ладен чај од боровинки и цвет од лимон со маточина и маточина се меѓу најбараните.

9. Традиционален Casa do Mate

Дискретен и едноставен, објектот на Ав. São João е идеален за брзи каснувања и за оние кои сакаат да ја згаснат жедта со свежо ладно другарче. Постои голема разновидност на вегански закуски и здрава храна, која може да биде придружена со колега протресена со млеко.

10. Mate Por Favor

На Руа Аугуста, местото се издвојува и по веганските вкусови на менито, како што се коксиња од печен модар патлиџан и сендвичи. Ледениот пар со лимон е еден од најдобрите во градот, што можеби го оправдува спорот за место на шалтер.

11. Кан Ел Калили

Традиционално, чајџилницата има арапска тема, дури и со шатори во некои од 13-те соби. Менито има многу опции на национални и увезени чаеви, како и арапско и турско кафе, кои работат на систем на ротација. Шоуто на стомачен танц, сепак, се големата атракција на местото.

12 . Станица за чај

Исто така види: Запознајте ги африканските племиња кои ги трансформираат предметите од природата во неверојатни додатоци

Сместена во населбата Либердаде, Станицата за чај е позната по своите егзотични вкусови. Куќните специјалитети, сервирани разладени, вклучуваат црвен, зелен и чај од страст, со акцент на BubbleЧај, пијалок од Тајван, првично направен со саго или поба, познатата гума за тапиока, во позадина. Млекото, Јакултот, лешникот и билниот желатин се исто така вклучени во смесите за продавници.

13. Како Новичас

Ова е контроверзна точка на листата, поради бројот на негативни критики што просторот ги добива. Во секој случај, местото служи родицио со 22 вида чаеви, придружени со пити, леб и грицки во текот на попладневните часови. Атмосферата ја тресе света музика и грегоријанско пеење, кои одговараат на присутните соодветно облечени како почетници.

Сите фотографии: Откривање

Исто така види: Инфографик покажува што можеме да купиме со 1 долар во различни земји во светот

*Овој пост е понуда од Леао Фузе.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.