Твич: Маратони во живо за милиони луѓе ја зголемуваат осаменоста и случаите на исцрпеност

Kyle Simmons 23-06-2023
Kyle Simmons

Казимиро Мигел е феномен на социјалните мрежи. Комуникаторот од Васко де Гама привлекува милиони кликови на неговиот канал на Youtube и одржува лојална публика во неговиот живот на Twitch , каде што има повеќе од еден милион следбеници. Креаторот на содржината од Рио де Жанеиро трча 9-часовни маратони во текот на ноќта за илјадници „нердоли“, како што ги опишува своите обожаватели.

– Синдром на исцрпеност: Професионалната исцрпеност е призната како болест СЗО

„Сега сум богат!“ се пошегува Касемиро во неговите видеа. Сметан за пандемски феномен, Касемиро почна да експлодира од крајот на минатата и оваа година. Од класичните „цели на рундата“ - каде што тој зборува за спортот, неговиот домен на комуникација - до видеата со улична храна во Бангладеш, разновидните и смешни содржини на vascaíno можеби изгледаат како забавен и бесплатен извор на приход. .

Казимиро стана феномен на интернет; серверот известува за проблеми со спиењето и стресот поради животите на Twitch

Меѓутоа, во интервјуата, вообичаено е Касемиро да пријави проблеми со спиењето и прекумерен замор: неговиот живот започнува околу 23 часот и може да трае до 8 часот наутро. утрото наредниот ден. Изолиран од пандемијата, Касемиро известува за проблеми со спиењето, па дури и трауматски настани за време на емитувањето.

Во интервју за Боливија Ток Шоу, Касемиро открива дека е вообичаено емитувањата да имаат погусти моменти.„Во живо е расположено, но понекогаш се случува некој суб, на пример, да каже: „Извини што го скршив расположението во живо денес, но татко ми почина“. И тогаш пробивам во времето. Во живо на врвот и такви информации се распаѓаат. Но, што ако овој човек има само мојот живот да го сподели ова? Што ако овој човек има само живо како негова компанија? Оваа рано утринска публика е специфична, сама е гужва. Убаво е да се знае дека ова прави друштво за толпа“, рече тој.

– Доминирана од мажи, конкурентната гејминг сцена почнува да ја разгледува различноста во Бразил

На феноменот Касемиро воспоставува врска со јавноста известувајќи за неговиот умор и често ја известува јавноста дека нема да прави преноси кои повеќе не се секојдневни. Тој исто така известува дека во одреден момент ќе престане да стримува.

Платформата бара долги часови

Но, системот на платформи за стриминг не им дозволува на просечните креатори да го добијат тој луксуз. На платформата, ценети креатори се оние кои стримуваат со часови, па дури и денови без прекин. И многу создавачи известуваат за целосно исцрпување пред својата публика.

Исто така види: Ретка карта дава повеќе индиции за цивилизацијата на Ацтеките

„Едноставно веќе не се чувствувам забавен и навистина не знам зошто луѓето продолжуваат да гледаат“, рече креаторот Лирик претходно овој месец. „Тоа е како да излегуваш на сцената секој ден и да не знаеш што друго да кажеш затоа што не симатеријал“, изјави тој за Polygon.

„Стримерот може да го одржува своето работно време и тоа нè тера да пренесуваме помеѓу 8 и 12 часа на ден, секој ден. Овој напор е застрашувачки, бидејќи после толку долги патувања добивате награда која ве принудува повторно да го направите тоа. Морав да престанам да правам екстремни распореди за пренос во живо за да го одржам моето ментално здравје и ова може да ме повреди на краток рок, но придонесува за долговечноста на мојата кариера“, изјави за The Guardian креаторот на содржината Имане Енис, Покимане.

Исто така види: Фото серијата ги прикажува најексцентричните бради што некогаш сте ги виделе

„Креаторите страдаат од истите грижи како и домашната дигитална генерација, но исцрпеноста и прекумерниот замор се јавуваат почесто кај стримерите поради притисокот што самата публика му го припишува на креаторот“, објаснува Крути Каноџија, извршен директор на Healthy Gamer. организација која обезбедува услуги за ментално здравје за гејмерите.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.