Павијан забележан како крева младенче лав исто како „Кралот лав“

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Пријателството помеѓу Рафики и Симба во класиката на Дизни „Кралот лав“ одбележа неколку генерации од 90-тите. Мистичниот павијан и идниот крал од џунглата ја осветува почетната сцена – под звукот на „Бескрајниот циклус“ – што го обележува филмот. Но, кој би помислил дека ваквото пријателство ќе се појави во вистинска дивина?

Рафики го запознава Симба во владеењето на Муфаса во оригиналната верзија на Кралот Лав

На Куртовото сафари, североисточно од Јужна Африка, се случи сцена слична на онаа во филмот. Едно мало младенче лавче кое го оставила неговата мајка, го собрала група мајмуни и еден од павијаните му се допаднал на малото маче. Во видеото, може да се види како симијанот го носи малото лавче напред-назад, потсетувајќи се на класичната сцена на Рафики и Муфаса.

– Лавот е спасен од брат од напад на 20 хиени во достоинствена борба од The ​​Lion King

„Тоа беше чудно искуство. Бев загрижена дека ако бебето падне нема да преживее. Павијанот се грижеше за лавчето како да е негово. За 20 години како водич во јужна и источна Африка, видов како павијаните убиваат младенчиња од леопард и слушнав како убиваат младенчиња лавови. Никогаш не сум видел таква наклонетост и внимание“, рече Курт Шулц, кој ги фотографираше животните за време на сафари, во интервју за американската веб-страница UNILAD.

– Бразилски илустраторсоздава нова верзија на „Кралот лав“, овој пат со видови од Амазон

Погледнете колку е слатко!

Сепак, пријателството меѓу двајцата нема да биде како овој во филмот, за жал. Природно, павијаните и лавовите не се пријателски расположени животни и веројатно е дека, штом бебето ќе порасне малку, мајмуните ќе го напуштат во средината на шумата. Покрај тоа, на павијаните им е тешко да ја нахранат мачката правилно.

– Иза и Икаро Силва. Бијонсе и Доналд Гловер. „Кралот лав“ ќе треба да го гледате двапати

Исто така види: Ова е најтоплото место на Земјата со температури до 70°C

„Групата павијани беше огромна и мајката лавица не би можела да го земе младенчето. Природата може да биде сурова многу пати и преживувањето на младенчињата од предатори не е толку лесно како што изгледа. Ова мало младенче ќе биде закана за павијаните кога ќе порасне“, додаде Шуц.

Исто така види: Зад вирусното: од каде потекнува фразата „Никој не пушта ничија рака“.

Погледнете го видеото од павијанот со малиот лав кај Курт Сафари:

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.