Дали среќата постои? Значи, еве како да имате повеќе среќа, според науката.

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

За секој човек кој верува дека среќата постои, има многу други кои велат дека се скептични, „дека сето ова е глупост“. Иронијата е во тоа што многумина кои велат дека не веруваат во среќа често завршуваат без објаснување за необични комбинации на секојдневни настани. Неизбежно, секој се чувствувал како поминува низ фази на среќа или лоша среќа во најразновидните аспекти од животот.

Но, на крајот на краиштата, постои ли среќата?

Постои фраза со непознато авторство - што им се припишува на спортисти, гуруа, мислители и автори на само- книги за помош – што вели: „Колку повеќе тренирате, толку имате среќа“. Можеби изгледа како обична клише, но во основа ова е начинот на кој науката наоѓа за да објасни дека, соочени со случајни настани во животот, постои сила многу слична на среќата. И дека е можно да се стане, во пракса, „посреќна“ личност.

За да постигнете каков било успех, неопходно е да се случат низа настани во ваша корист, како во ефектот на пеперутка, во кој најмал поинаков детал може да промени сè. , За добро или за лошо. На патот, фактите може да изгледаат непредвидливи и случајни - и навистина животот е таков - но нашите одлуки и начинот на кој се поврзуваме со настаните ќе ја одредат нашата среќа или несреќа.

Англискиот професор по психологија Ричард Вајсман ги проучувал сите овие „магии“.Развијте ја книгата Фактор на среќа ( Фактор на среќа , во слободен превод). Ричард проучувал над 1.000 луѓе за да го развие своето истражување.

Исто така види: Кристофер Пламер почина на 91-годишна возраст, но ние издвојуваме 5 негови филмови – меѓу многу други – кои треба да ги видите

Професорот Ричард Вајсман

Ричард покажува дека, без оглед на коренот на таквата тенденција, постојат луѓе кои поминуваат низ импресивен редослед на „несреќни“ настани во Вашите животи. Ова, сепак, не е затвор, пишана судбина, туку нешто што треба да се промени.

Ричард пишува:

Она што делото го покажува во целина е дека луѓето можат да ја променат својата среќа. Среќата не е нешто паранормално по природа, тоа е нешто што го создаваме со нашите мисли и однесување

За да ја разбере науката за среќата, Ричард дизајнирал серија експерименти кои го доведоа до ефективни заклучоци со резултатот на учесниците. Од 1.000 луѓе кои учествуваа во „Школа за среќа“, како што беше наречен проектот, 80% рекле дека среќата им се зголемила. Во просек, предложениот раст беше околу 40%.

Добро е да се запамети дека психологот не е сам: економистот Роберт Х. Френк, од Универзитетот Корнел, укажува на сличен пат: „Успешните луѓе кои мислат дека направиле сè сами веројатно грешат“ . Сепак, според неговите зборови: „За да успее, мора да се случи секој од низата мали настани“. Ме потсетува токму на онаа теорија на хаос (или ефект на пеперутка) за која зборувавме во редовитепретходно.

Па, да се вратиме на професорот Ричард. Ајде да одиме, тогаш, на основните точки за да ни биде „посреќен“ животот?

Како да имате повеќе среќа, според науката:

1. Максимизирајте ги можностите

Ако, сепак, останете во зоната на удобност или затворени во куќата, тогаш сè ново и неверојатно ќе биде далеку од вас. „Среќните луѓе пробуваат работи. Несреќните луѓе страдаат од парализа со прекумерна анализа“, вели Ричард.

2. Верувајте ѝ на вашата интуиција

Среќните луѓе ја следат интуицијата во многу области од нивниот живот. „Речиси 90% од среќните луѓе велат дека и веруваат на нивната интуиција во личните односи, а скоро 80% велат дека таа играла витална улога во изборот на нивната кариера“.

Исто така види: Љубовта пречи: хомофобите предлагаат бојкот на Натура за лезбејките кои се бакнуваат

3. Бидете оптимисти

Поголема е веројатноста дека ќе пробате нови работи, ќе ги искористите можностите и ќе успеете со нив ако верувате дека тие ќе успеат. „Во просек, среќните луѓе веруваат дека има до 90% шанси да имаат одличен ден на следниот одмор и 84% шанси да ги остварат своите животни амбиции.

4. Претворете ја лошата среќа во среќа

Ова е можеби најважната поента: среќните луѓе немаат среќа цело време - но тие се справуваат со тоа поинаку од несреќните. Како? Ја барате добрата страна на вашата лоша среќа, работејќи на тоа лошото да се случи на подобро.подобро, да барате конструктивни чекори за да спречите несреќи да се повторат. „Кога работите одат лошо, имате два избора: да паднете или да продолжите понатаму. „Среќните“ луѓе се многу издржливи“.

На некој начин, науката вели дека верувањето дека сте среќни можеби не мора да биде начин да имате среќа. Идејата за среќа е да се живее подобар живот - и да се обезбедат повеќе шанси да се случи најдоброто.

И ако среќата е добредојдена во сите области од нашиот живот, постои симбол за тоа како среќата радикално може да промени сè на подобро: лотаријата. И новитет од лотариите на Caixa многу го променија начинот на кој среќата може да ве најде.

Ова се онлајн лотарии на Caixa, кои овозможуваат облозите на најпознатите производи, како што се Mega-Sena, Quina, Lotomania, Timemania и Loteca, да се ставаат од вашиот дом или каде и да сте. Онлајн облогот се врши со кредитна картичка на веб-страницата Loterias Online, со минимален облог од 30 BRL. Така, среќата може да ве најде каде и да сте со само неколку кликања.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.