Училишта за самба: дали знаете кои се најстарите здруженија во Бразил?

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Училиштата Самба се традиционални здруженија кои парадираат натпреварувачки со костими, автомобили и алегории околу една тема и самба-енредо во форма на песна, свирена од бенд и тапани - но ова е техничка и студена дефиниција : училиштата станаа дел од кариоката, паулистата, па дури и националниот идентитет на длабок и симболичен начин за тоа што е Бразил. вистинските институции како Мангуеира и Портела и, во Сао Паоло, Примеира де Сао Паоло и Лавапес, ги следеа првите чекори на она што ќе стане најголемиот собир на културни и уметнички манифестации во светот, но оваа историја датира од 19 век и започнува особено во Рио де Жанеиро. Токму во центарот на тогашната федерална престолнина продефилираше првиот карневалски „ранч“: „Кралот на дијамантите“ беше гранка на веселбата на кралевите и беше создаден од Хиларио Џовино Фереира, роден во Пернамбуко, во 1893 година.

Знаменосец на Портела во 2015 година © Wiki Commons

-Samba: 6 самба гиганти што не може да недостасуваат од вашата плејлиста или колекцијата винил

Новината на „Реи де Орос“ веќе излезе на улиците на забавите кои носат парцела, употребата на инструменти кои ќе станат знаци на училиштата и денес – како тамбура, ганза и том, покрај жици инструменти, директно од рацете африкански паради за забавата – па дури и централни ликови во парадата кои се уште се актуелни, како Местре Сала иЗнаменосец. Полицијата за жал ги гонела Хиларио и веселителите, но успехот бил таков што следната година дури и претседателот Деодоро да Фонсека отишол да ја гледа „парадата“. Важноста на Хиларио за појавата на самбата во Бразил би била уште поголема, бидејќи историчарите на оваа тема тврдат дека тој веројатно бил еден од композиторите на „Пело Телефон“, кој се сметал за автор само на Донга, но кој би бил направен во партнерство. со Hilário , Sinhô и исто така Tia Ciata.

Hilário Jovino Ferreira облечен во фрак и ја држи капата © reproduction

-10-те најполитизирани моменти од историјата на парадите на школата за самба во Рио

Уличните блокови ќе почнат да ја прават карневалската веселба неизмерно популарна забава дури и на крајот на 19 век - на почетокот на 20 век, на пример, ќе биде основан Cordão do Bola Preta, во 1918 година, најстариот блок што сè уште е активен во Рио де Жанеиро - и еден од најголемите во светот, кој собира милиони луѓе на својот излез. Самите школи за самба, сепак, ќе бидат ефективно измислени само околу една деценија по Бола Прета, на крајот на 1920-тите во Рио де Жанеиро, поточно во населбата Естасио, каде што самата самба би била создадена - или е тоа? што вели легендата, бидејќи многу точки од оваа приказна се контроверзни и често се контрадикторни од специјалисти.

Deixa Falar e oтерминот „Ескола де Самба“

Историјата кажува дека првата школа за самба била Каминха Фалар, основана од Исмаел Силва, Нилтон Бастос, Алкебијадес Барселос, Освалдо Васкес, Едгар Марселино дос Пасос и Силвио Фернандес во 1928 година и веќе споменато во страниците на весниците во Рио во 1929 година.

Од лево. да се каже: Paulo da Portela, Heitor dos Prazeres, Gilberto Alves, Bidê и Marçal – основачи на Turma do Estácio и Certa Falar Falar

Некои тврдат дека терминот „самба школа“ би бил создаден од Исмаел Силва, поради фактот што состаноците на Лева Фалар се одржуваат пред нормалното училиште во Ларго до Естасио, но специјалисти како Луиз Антонио Симас тврдат дека е поверојатно дека класификацијата дошла од ранчот Амено Реседа, еден од најпознатите ранчи во Рио, основани во 1907 година и претходник на предните комисии, наречени „Ранчо Ескола“.

Исмаел Силва свири дајре © Wiki Commons

Portela e Mangueira

На Let Talk музичарот Bidê ќе го измисли Marking Surdo што ќе стане една од главните карактеристики на модерната училишна самба. Блокот Конјунто Освалдо Круз, од друга страна, би станал Портела - и еве еден од првите судири: некои истражувачи тврдат дека сино-белото училиште во населбата Освалдо Круз би било првото, одблокот би бил создаден во 1923 година, а училиштето во 1926 година.

Портела на првата официјална парада, во 1932 година, на фотографија од весникот A Noite © reproduction

Пред да го смени името во „Портела“ во средината на 1930-тите, покрај првото крштевање со името на маалото, училиштето ги носело и имињата „Quem Nos Faz é o Capricho“ и „Vai Como Pode“ – училиштето продолжува како најголем шампион на карневалот во Рио, со 22 титули, а потоа следи Мангуеира со 20.

Жештината на Портела во 2012 година © Wiki Commons

-Додека Рио де Жанеиро го организираше еден од најголемите карневали во историјата по шпанскиот грип

По кој било редослед, факт е дека Лева Фалар, Портела и Мангуеира го сочинуваат златното тројство на основачките училишта на карневалот кариока. Estação Primeira de Mangueira ќе биде основана од Картола (кој ќе биде првиот директор на Хармонија), Карлос Качака (кој не беше присутен на основачкиот состанок, но се смета) Сатурнино Гончалвес (кој ќе стане првиот претседател на училиштето) и други во Моро da Mangueira.

Исто така види: Нудистичката плажа во Франција дозволува секс на лице место и станува атракција во земјата

Топ капа на парадата Мангуеира во 1978 година © Getty Images

Некои историчари, сепак, тврдат дека основањето на училиштето би се случило во следната година, во 1929 година, против самиот Картола. Мангуеира е роден како огранок на Блоко дос Аренгеирос, создаден во 1923 година од истата основачка група.

Парада на Мангуеираво 1970 година © Wiki Commons

Првата официјална парада

Официјалната приказна раскажува дека карневалските паради се случиле неорганизирано и без награди во 1932 година, кога новинарот Марио Фиљо организирал, со поддршка на весникот Mundo Esportivo, првата официјална натпреварувачка парада на училиштата – во која Мангуеира би бил крунисан за шампион. Следната година, О Глобо ја презеде организацијата на натпреварот, кој продолжи до 1935 година, кога тогашниот градоначалник Педро Ернесто ги призна училиштата и го создаде акронимот Grêmio Recreativo Escola de Samba, или GRES, кој сè уште го користат повеќето здруженија денес. Парадите првично се одржаа во неделата на карневалот во Прача Онзе; на крајот на 1940-тите, се пресели во Avenida Presidente Vargas, каде што остана до 1984 година, кога гувернерот Леонел Бризола и неговиот заменик Дарси Рибеиро го инаугурираа Самбадромот.

Самбадромот во Рио, основан во 1984 година © Wiki Commons

Првите училишта во Сао Паоло

Помеѓу крајот на 1920-тите и средината на 1930-тите, преносот на парадите го направи Rádio Nacional во Рио ќе ги роди првите асоцијации за самба во Сао Паоло. Во 1935 година, беше отворено Првото од Сао Паоло, кое, како што сугерира името, беше првото училиште за самба во главниот град на Сао Паоло. Сместен во населбата Помпеја и со боите црвена, црна и бела, првиот парадираше во годината на неговото основање со околу 30 компоненти,и би останал активен во следните седум години.

-Парфемот-копје веќе е легализиран: приказната за дрогата која стана симбол на карневалот

Исто така види: Транс, цис, небинарни: ги наведуваме главните прашања за родовиот идентитет

Првото училиште, сепак, кое стана популарно и се зацврсти како институција беше Лавапес, кое не случајно денес е најстарото активно училиште за самба во градот. Основана во февруари 1937 година во населбата Либердаде, откако основачот Мадриња Евридис ја гледаше парадата во Рио претходната година. До денес, Лавапес е најголемиот шампион на карневалот во Сао Паоло, со 20 титули.

Армандо Марчал, Пауло Барчелос и Биде, основачи на Лева Фалар, меѓу овчарите © reproduction<4

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.