Детската ѕвезда на Никелодеон се сеќава на смеење откако дознала за смртта на мајката

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons
голем системски проблем. „Мило ми е што мајка ми почина“ е исто така проклетско обвинение за системот што ја опкружува детската работа во уметничките кариери.

— Слободна Бритни: пејачката ја слави слободата од старателството на таткото

Мек Карди стана актерка на 6 години кога нејзината мајка ја праша: „Дали сакаш да бидеш малата актерка на мама?“ Таа започна како мали делови, а потоа дипломираше за да работи во реклами и улоги како гостин во емисии како „Malcolm in the Middle“ и „CSI“.

Во 2007 година, на 15-годишна возраст, беше избрана за споредна улога во детската комедија на Никелодеон „iCarly“. Пет години подоцна, таа доби свој спиноф, „Сем и Мачка“, со Аријана Гранде во главната улога. Во текот на процесот, МекКарди вели дека живеела во состојба на сиромаштија, борејќи се со нарушувања во исхраната и проблеми со злоупотреба на супстанции.

Џенет МекКурди

Новите мемоари на поранешната детска ѕвезда на Никелодеон, Џенет Мекарди, имаат наслов што го привлекува вниманието: Мило ми е што мајка ми почина . На денот на погребот на нејзината мајка, таа дури се нашла во напад на смеење. Сега таа се сеќава на своето детство.

Годината беше 2013 година кога Дебра МекКурди почина од рак првпат и беше дијагностициран кога нејзината ќерка имаше само две години. Во пресрет, сега 30-годишната актерка се сеќава дека седела покрај нејзините браќа - Маркус, Дастин и Скоти - гледајќи ги носителите како го мрзат ковчегот на нивната мајка.

Детската ѕвезда на Никелодеон се сеќава на злоупотребата од детството во книгата „ Мило ми е што умре мајка ми“

Рабовите на ковчегот удираа во рамката на вратата, чипсувајќи ја нејзината боја. „Колку сакате да се обложите дека ќе го превртат ковчегот, а телото на мама ќе се преврти и таа ќе почне да вика на сите нас? „И сите почнавме да се смееме затоа што моравме. Мислам дека тоа се случува често, секако во мојот живот, во тие потрагични моменти. физичко малтретирање од страна на нејзината мајка. Резултатот е педантен поглед на детството полно со ужаси, но кое укажува и на анејзината егзистенција.

Меккарди првпат разви анорексија на 11-годишна возраст, кога нејзините гради почнаа да растат. Таа сфати дека достигнувањето пубертет ќе биде одговорност: таа ќе биде повеќе вработлива, способна да ги замени помалите деца или да игра повеќе адолесцентна улога. Вознемирена за новата фаза, таа ја прашува мајка си за совет како да остане мала, а матријархот ја воведува во светот на исхраната.

Исто така види: Најк објави патики кои можете да ги облечете без да ги користите рацете

—'De Repente 30': поранешна детска актерка објави фотографија и прашува: „Се чувствувате старо?

Во меѓувреме, интензивната дисфункција на домашниот живот на МекКурди; помеѓу злоставувањето на нејзината мајка и запоставувањето на нејзиниот татко, тоа нудеше многу гориво за плачење. Таа вештина, пишува МекКурди, е „вештина што ја сакате во детското глумење“ и ја прави многу барана. Емоционалната реакција на МекКарди на сопствената злоупотреба е, како и нејзиното тело, стока, која е решена да ја продаде за да се грижи за своето семејство. МекКарди ја добива својата улога на „iCarly“, таа е преземена под закрилата на хитмејкерот на Никелодеон, Ден Шнајдер - кого таа го нарекува Творецот. Шнајдер ќе биде исфрлен од Nickelodeon во 2018 година поради извештаите од поранешните соработници дека бил вербално навредлив и гласините на интернет кои се прашуваат дали можеби бил сексуално навредлив кон младите актери.

Меккарди опишува дека е сексуално навредлив. принуден да носете бикиникомплет „iCarly“ на 15-годишна возраст, иако молеше за костим за капење. „Го мразам чувството на изложување на толку голем дел од моето тело“, пишува таа. „Ми звучи сексуално. Тоа ме срами.“

Таа го има својот прв бакнеж во сцена снимена за серијата, при што Шнајдер ѝ вика повеќе да ја движи главата. Кога ја става во својот спиноф, ја поттикнува да пие зачинето кафе и и го трие грбот. „Сакам да кажам нешто, кажи му да престане, но многу се плашам да не го навредам“, пишува МекКурди.

Можеби најимпресивен е луцидниот реализам на МекКурди кога станува збор за кариерата на неговото дете како ѕвезда може да и додели. Таа знае дека момчињата од Никелодеон речиси никогаш не успеваат да стигнат до големото време и дека растечката поп кариера на нејзината колешка Аријана Гранде е исклучок што го докажува правилото. Нејзината мајка е убедена дека таа е идна оскаровка, но МекКарди не се залажува. „Кој ќе сака да ме вработи кога ќе поминам речиси десет години во Никелодеон? пишува таа.

Исто така види: Импресивната приказна за момчето кое уште како дете открива детали од неговиот наводен минат живот на Марс

Но, договорот исто така ја остави без патишта за бегство. „Никогаш не отидов на колеџ и немам вештини за реалниот живот, па дури и да сакав да продолжам кариера надвор од забавната индустрија, тоа е со години далеку од тоа да биде реална опција“. Ова е крајот на линијата за актерската кариера на МекКурди, а таа мора да се бори да најде излез.. Отпрвин се согласуваат, а потоа ѝ велат дека не можат да го направат тоа со образложение дека некој што „не можат да го изгубат“ се заканил дека ќе си замине ако продуцентите и дозволат да режира.

Денес, МекКурди успеа да избие на ѕвездената стапица на детето. Таа е на третман за нејзините нарушувања во исхраната и има кариера како пишува и режира кратки филмови и води подкаст. Но, во „Мило ми е што умре мајка ми“, таа дава жива слика за детската ѕвезда како систем во кој децата се трансформираат во купишта туѓи пари и накратко се расклопуваат кога ќе ја изгубат својата вредност.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.