Rage Against the Machine го потврди шоуто во Бразил и се сеќаваме на историската презентација во внатрешноста на SP

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Новинарот специјализиран за настани Хозе Норберто Флеш потврди дека бендот Rage Against the Machine ќе се врати во Бразил по 12 години. Да ја искористиме можноста да се потсетиме на историскиот настап на групата на фестивалот SWU, во Иту, на 9 октомври 2010 година.

Исто така види: Фотографиите од Месечината направени со мобилен телефон се импресивни по нивниот квалитет; разбере трик

Шоуто во внатрешноста на Сао Паоло беше дел од последниот свет турнеја на Rage Against the Machine , која не е на сцената од 2011 година. Членовите на групата закажаа враќање за 2020 година што беше одложено поради пандемијата и треба да се случи оваа година.

Револуционерен бенд се враќа по пауза од една деценија и потврди дека Бразил ќе биде на нова турнеја

Хозе Норберто Флеш не потврди дали RATM ќе направи едно или неколку концерти во Бразил и исто така не ги спомна местата каде што ќе настапи бендот од Том Морело и Зак де Ла Роша .

Во 2010 година групата настапи на фестивалот Starts With You, настан кој се одржа во градот Иту, на село од Сао Паоло. Ова беше единствениот концерт на Рејџ во Бразил.

Настапот се смета за историски. Зак де Ла Роша е познат по неговото сценско присуство, но критичарите го пофалија неговиот исклучително ентузијастички однос кон бразилската јавност.

Шоуто беше толку интензивно – го оправда звукот на Рејџ – што таа мораше да биде прекината на половина . Фестивалот беше поделен помеѓу ВИП зоната и подиумот, но на средина од презентацијата упадна подиумотделот најблиску до сцената.

Безбедносниот ризик проценет од организацијата на фестивалот го парализираше шоуто Rage повеќе од половина час, но инвазијата се сметаше за крајно во склад со политичките идеали на бендот . Во средината на емисијата, публиката извикуваше „SWU, vai take no c*“.

За време на шоуто, бендот ја свиреше химната на Комунистичката интернационала. Исто така, за време на песната „Луѓе на сонцето“, де ла Роша му оддаде почит на Движењето на работниците без земја (MST) .

Рејџ ги свиреше сите нивни класици, како што е „Killing in the име“, „Бикови на парада“, „Спиј сега во оган“ и „Сведочи“. Комплетната емисија Мултишоу не ја прикажа поради прекинот на сред презентација. Сепак, обожавателите на бендот ги собраа најдобрите снимки и се е комплетно на Youtube:

Ако Rage Against The Machine навистина настапи во 2022 година во Бразил, можно е шоуто да добие нагласени политички тонови како во 2010 година. Членовите на бендот се комунисти и Том Морело, гитаристот на RATM, веќе даде неколку изјави во корист на преткандидатот и поранешен претседател Луис Инасио Лула да Силва (PT).

Исто така види: Двајца Бразилци влегуваат во листата на 20 најдобри гитаристи на деценијата на списанието „Guitar World“

Ве оставаме информирани за горенаведениот факт за да можете сцените како концертот на Роџер Вотерс во Сао Паоло во 2018 година нема да се повторат. Композиторот на Пинк Флојд го ​​нарече тогашниот новоизбран претседател Жаир Болсонаро (PL) фашист за време на изведбитево Бразил и беше исвиркан . До несудените фанови на RATM кои сè уште не сфаќаат дека бендот е комунистички, ги замолуваме: не ги трошете парите за џабе.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.