Бразилец одгледува јапонско индиго за да ја пропагира традицијата на природно боење со индиго сино

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Дали некогаш сте застанале да се запрашате за потеклото на боите? Одговорот на многу од нив е само еден: ботаника . За време на колеџот, истражувачот и професор Кири Мијазаки го разбуди окото на природното боење , спасувајќи ја древна традиција која почна да се губи во современиот свет. Спротивно на житото, Бразилката одгледува јапонско индиго , растение од кое се појавува индиго сината боја, што резултира со различни тонови за фармерките во нејзината гардероба .

О Бојата од растително потекло има милениарна историја, која се шири низ различни земји и, следствено, има различни методи на екстракција. Особено во Азија, малиот животен пупка наречен индиго доби нова улога, како хроматска материја , проширувајќи се во другите делови на светот. Африка и Јужна Америка, исто така, имаат видови, вклучувајќи три родени во Бразил , кои служат како извори на проучување, одгледување и извоз.

Кога зборуваме за Јапонија, веднаш се сеќаваме на црвената боја, која го печати знамето на земјата и е присутно во различни работи поврзани со нејзината богата култура. Сепак, за оние кои веќе стапнале во неговите големи градови, забележете го силното присуство на индиго кое ја краде сцената, кое се појавува дури и во официјалното лого на Олимписките игри во 2020 година, со седиште во Токио, и во униформата на јапонскиот фудбалски тим, со љубов наречен „ СамурајСина “.

Во ерата Муромачи (1338–1573) таму се појавил пигментот, внесувајќи нови нијанси во облеката, добивајќи важност во периодот Едо ( 1603–1868), се смета за златно доба за земјата, со култура што врие и владее мир. Во исто време, употребата на свила беше забранета и памукот почна да се користи се повеќе и повеќе. Тука доаѓа индигото, единствената боја способна да го обои влакното .

За многу години, индигото беше милата природна боја во текстилната индустрија, особено во производството на волна. Но, по успехот, дојде падот, означен со подемот на индустријата. Помеѓу 1805 и 1905 година, синтетичкото индиго беше развиено во Германија, добиено преку хемиски процес, лансиран на пазарот од BASF (Badische Aniline Soda Fabrik). Овој факт не само што го смени фокусот на многу фармери, туку практично ја уништи и економијата на Индија , дотогаш еден од најголемите производители на производот во светот.

Иако бројот на значително опадна, некои места (Индија, Ел Салвадор, Гватемала, југозападна Азија и северозападна Африка) одржуваат мало производство на растително индиго, по традиција или по побарувачка, срамежливо, но отпорно. Видот служи и како репелент за инсекти и суровина за сапуни, со своите антибактериски својства.

Фрустрацијата стана семе

Сета грижа, времеа ориенталното трпение Јапонците сè уште го чуваат. На 17-годишна возраст, Кири неволно се преселила во Јапонија со своето семејство. „Не сакав да одам, почнував на факултет и дури побарав да останам кај мојот obatiaan (баба). Татко ми не ми дозволи“ , изјави тој за Hypeness , во неговиот дом во Маирипора. „Отсекогаш сакав да учам и кога одев таму, не можев да го правам тоа, не можев да имам пристап до оваа ориентална култура бидејќи не го зборував јазикот и затоа не можев да одам на училиште“ .

Не далеку од дома, патот беше до работа. Се вработила на производната линија на фабрика за електроника, каде што работела и до 14 часа на ден, „како секој добар работник во капиталистички систем“ , истакна таа. И покрај тоа што земала дел од својата плата за да ги истражува градовите во Јапонија, Кири била фрустрирана од досадната рутина и била далеку од училницата . Патувањето беше моето бегство, но и покрај тоа имав многу чуден однос со земјата. Кога се вратив, реков дека не ми се допаѓа, дека немам убави спомени од тие три години. Беше многу болно и трауматично, но мислам дека се што поминуваме во животот не е залудно“ .

Всушност, не е. Времето помина, Кири се врати во Бразил обидувајќи се да најде цел. Таа влезе на модниот факултет и можеше да разбере што може Јапонија да подготви за нејзината судбина. Во класа на текстилна површинасо јапонскиот учител Митико Кодаира , во средината на 2014 година, праша за природните методи на боење и доби одговор: „пробај со шафран“ .

Еве беше даден почеток за експериментирање. „Таа ми ги отвори очите и го поттикна мојот интерес“ , се сеќава тој. „Смешно е што мојот прв тест за боење беше на 12-годишна возраст, со хемиски работи. Ја обоив кошулата што ја носеше татко ми за да се ожени со мајка ми и, покрај разните катастрофи, бојадив облека само за моето семејство . Иако тоа беше нешто што отсекогаш ми се допаѓаше, до тој момент сето тоа го имав како хоби, а не како професионална работа“ .

Без враќање назад, Кири конечно нурна во себе и во бои кои природата од на. Тој го зголеми своето знаење со стилистот Flávia Aranha , референца за органско засенчување. Таа ме запозна со индигото . Ги поминав сите курсеви во нејзиното студио и неодамна ја имав честа да се вратам како професорка. Беше како затворање циклус, многу емотивно.“

Истражувачот потоа се вратил во Јапонија, во 2016 година, за да проучи повеќе за одгледување индиго на фарма во Токушима, град кој традиционално е поврзан со растението. Во куќата на сестра му останал 30 дена и повеќе не се чувствувал како риба без вода. „Јас дури и се сетив на јазикот, дури и откако не го користев 10 години“, , рече тој.

Целиот овој процес резултираше не само со сината боја што ја обојува неговатаденови, но „во мир со предците“ , како што самата таа го опишува. Работата за завршување на курсот (TCC) се претвори во поетски документарец, „Природно боење со индиго: од ртење до екстракција на синиот пигмент“, со извршна режија на Аманда Куеста и режија на фотографија на Клара Замит .

Од семе до индиго сино

Од тогаш Кири се почувствува подготвен да ја направи целосната процедура за екстракција, од семето на индиго до индиго синиот пигмент и неговите различни нијанси , бидејќи едното никогаш нема да биде исто како другото. Тој на крајот се одлучи за јапонската техника Aizomê , без преседан во Бразил, бидејќи нема фарми или индустрии кои користат природно боење, само помали брендови. Сосема безбеден и еколошки, всушност е ориентално трпение: потребни се 365 дена за да се добие бојата .

Во овој процес, ги компостирате листовите. По бербата, ги става да се исушат и потоа поминуваат низ 120-дневен процес на ферментација, што резултира со топка слична на земјата. Овој органски материјал се нарекува Sukumô, што би било ферментираното индиго подготвено да ја направи мешавината за боење. Потоа ја применувате формулата која го дава синиот пигмент. Тоа е прекрасно нешто!

Во тенџерето, индигото може да се ферментира до 30 дена , заедно со пченични трици, саке,пепел од дрво и хидрирана лимета во рецептот. Смесата мора да се меша секој ден додека не се намали. Со секое искуство, се раѓа посебна нијанса на сино за да им заблеска на очите на оние кои го одгледувале од семето. „Aijiro“ е најлесното индиго, блиску до бело; „Нукон“ е темносина, најтемна од сите.

Во непрестајна потрага, таа извршила неколку експерименти во внатрешноста на Сао Паоло помина низ многу перенге и во тоа време реши да се врати во главниот град и да засади вазни во дворот. Беа потребни шест месеци за да никне семето на јапонскиот индиго. Овде имаме различна почва и различни климатски услови. Откако го испорачав филмот, видов дека треба да живеам на село, бидејќи никогаш нема да можам да имам голема продукција што живее во градот“ , рече тој во неговата сегашна резиденција, во Маирипора. „Немам никаков репертоар за агрономијата, па барам некој што може да ме научи“ .

И учењата не престануваат. Кири откри дека сè уште не можела да го добие пигментот преку методот Sukumô . До денес имаше четири обиди. „Дури и ако го знаете процесот и рецептот е едноставен, можете да ја пропуштите поентата. Кога скапува и гледам дека не успеа, плачам. Продолжувам да се обидувам, учам, палам свеќа...“ , се пошегува тој.

За часовите што ги нуди, како основа користи увозен индиго прав или паста, бидејќи веќе се половинапатека по која се добива боја. Водата од индиго не треба да се фрла бидејќи е ферментирана, таа останува жив организам, слично на кефирот. „Поради високата pH вредност не се распаѓа. Така, откако ќе го обоите парчето, не мора да ја фрлате течноста. Меѓутоа, да се оживее јапонското индиго, тоа е друг процес“ , објасни Кири.

Исто така види: „Титаник“: Новиот филмски постер, повторно објавен во ремастерирана верзија, е критикуван од обожавателите

Но, тогаш се прашувате: што што сака таа сепак со сето ова? Основањето бренд е далеку од неговите планови. Во текот на разговорот, Кири истакна еден факт што ги надминува очите на пазарот: важноста да се пренесува одгледувањето на индиго од генерација на генерација . „Историски гледано, отсекогаш постоеле многу митови и легенди поради магичниот процес на сино откривање. Оние кои го направија тоа, го чуваа во тајност. Затоа и денес е доста комплицирано да се има пристап до информации. Има малку луѓе кои го споделуваат тоа и Не сакам ова знаење да умре со мене .

Дури и ако таа не сака да влезе во комерцијалната област, истражувачот инсистира на затворање на одржлив циклус во текот на целиот процес и пренесување на идејата. На пример, индигото е единствената природна боја која работи за синтетички ткаенини. Но, за Кири, нема смисла да се користи за оваа намена. „Одржливоста е огромен синџир. Што е добро целиот процес да биде органски, ако е финалниот производпластика? Каде оди понатаму ова парче? Затоа што не е биоразградлив. Џабе има компанија, бојадисување со природен пигмент и мојот вработен е недоволно платен. Ова не е одржливо. Тоа би било угнетување некого. Имам свои недостатоци, но се трудам максимално да бидам одржлив. Сакам да спијам добро!“ .

А ако сонуваме, Кири секако продолжува да ја негува во своите мисли желбата да ја исполни целта на целото ова патување: да засади зеленило за да го жнее мистична сина боја од Јапонија.

Исто така види: 6 невообичаени начини да ги поздравите луѓето ширум светот

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.