Случај Евандро: Парана објави откривање на коските на исчезнато момче цели 30 години во приказна која стана серија

Kyle Simmons 24-07-2023
Kyle Simmons

Цивилната полиција на државата Парана минатиот петок објави дека се откриени коските од телото на Леандро Боси, исчезнале во февруари 1992 година.

На прес-конференција, властите изјавија дека по ДНК верификацијата, било потврдено дека на момчето му припаѓала коска, која тогаш ја поседувал парана ИМЛ. Исчезна на шестгодишна возраст во Гуаратуба , Парана.

Исто така види: 9 фрази од новиот албум на Baco Exu do Blues кои ме натераа да погледнам во моето ментално здравје

Леандро Боси беше прогласен за исчезнат 30 години; потврда доказ за експертска грешка и структурни недостатоци во случај што го шокираше Бразил оттогаш

„Проект хумани“

Приказната беше опфатена во длабочина во подкастот „Проект хумани“ ', од Иван Мизанзук и во серијата „О Касо Евандро“, од Глобоплеј.

Идентификуваните коски беа пронајдени во 1993 година, неколку месеци по откривањето на трупот на Евандро Каетано, дете на иста возраст, кое почина два месеци по исчезнувањето на Леандро Боси.

Телото пронајдено во 1993 година било облечено во облеката на Боси, но истрагата спроведена во тоа време покажала дека трупот е на девојче, а не момче. Студијата беше погрешна, како што сега е докажано.

Исто така види: Шест факти за „Кафе Тераса ноќе“, едно од ремек-делата на Винсент Ван Гог

Во 1996 година, едно момче кое тврдеше дека е Леандро Боси дури го запознало семејството на исчезнатото момче. Меѓутоа, по ДНК тестовите, се докажа дека се работи за друго дете.

Таткото на Леандро, Жоао Боси, почина во 2021 година без да знае штосе случи со твојот син. Доколку повторно се појават нови информации за убиството на детето, истрага – сега во опсегот на убиство – треба да биде иницирана од цивилната полиција на Гуаратуба.

Иван Мизанзук, креаторот на „О Касо Евандро“ и кој сега се фокусира на случајот на „Emasculados de Altamira“, коментираше на темата:

Прво: целта на конференцијата беше само да се каже дека Леандро Боси сега се претпоставува дека е мртов, и дека затоа таа повеќе не е случај на исчезнато дете. Очигледно, персоналот на бирото немаше контрола врз неговото барање, па сè што ќе кажам се заснова на она што го претпоставувам од индициите што тие ги дадоа.

— Иван Мизанзук (@mizanzuk) 11 јуни 2022 година

<0 0> Прочитајте и: Вистински злосторства: зошто вистинските злосторства предизвикуваат толку голем интерес кај луѓето?

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.