Уран и Естрела Д'Алва се најважните моменти што треба да се забележат на небото во февруари

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Астрономските настани што можат да се забележат на небото февруари 2022 година се разновидни и неверојатни. За оние кои сакаат да набљудуваат планети, па дури и сакаат да видат метеорски дожд, само само останете во тек и, патем, поставете го будилникот да се буди многу рано.

Настани во небото – февруари 2022 година

Во зори од 7-ми до 8-ми, можете да го погледнете метеорскиот дожд Алфа Кентаурид. Дождот е видлив на небото веќе неколку дена, но утрово ќе го има својот врв. Тоа е слаб дожд, со само 5 метеори на час, но сепак вреди да се доживее. Ќе биде свртен кон југ, но за да бидете сигурни, само користете апликација како Stellarium. Побарајте го соѕвездието Кентаур и во тој регион можете да го видите метеорскиот дожд.

Исто така види: Рај на бистра вода со најголема концентрација на ајкули на планетата

– Американската компанија го слави летот во нулта гравитација на првиот тим на лица со посебни потреби

Уран може да се набљудува на почетокот на февруари

Исто така на 7ми ќе можете да го набљудувате многу реткиот Уран со голо око. Седмата планета во Сончевиот систем, која е оддалечена 2,8 милијарди километри од Земјата, ќе биде на западната страна на Месечината рано попладне во понеделник. Користете двоглед за подобро да го видите бледо синото на таа планета.

Исто така види: Wap Spot Cleaner: „магичен“ производ ги остава софите и теписите да изгледаат како нови

– Супергигантска ѕвезда има смрт забележана од астрономите за прв пат

Во текот на целата 2022 година, Венера , нашата драга Estrela D'Alva , самоможе да се види во раните утрински часови. Светлата планета ќе биде на својот врв на небото од 9-ти. Погледнете на исток околу 3:30 часот наутро.

Планетарните порамнувања се дел од февруарското небо

Следниот ден шеснаесет, можеби ќе имате шанса да го набљудувате Меркур, кој се смета за една од најтешките за гледање планети поради неговата близина до Сонцето. На следниот 16-ти ќе биде во максимално издолжување, што е моментот кога е најдалеку од Сонцето. Можно е да се види пред изгрејсонце, на исток.

Во зори на 27-ми, ќе видите неверојатно планетарно порамнување помеѓу Месечината, Марс и Венера. На 28-ми во групата ќе се приклучат и Сатурн и Меркур, во многу ретка врска. Набљудувањето, за жал, е можно само околу 3 часот по полноќ.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.