Фофао да Аугуста: кој беше ликот на СП што ќе го живее Пауло Густаво во кино

Kyle Simmons 26-07-2023
Kyle Simmons

Актерот Пауло Густаво , кој почина во мај оваа година, на 42-годишна возраст, жртва на Ковид-19, ќе ја живее својата прва драматична улога во кино играјќи го Рикардо Кореа, познат како Фофао да Аугуста . Функцијата, која беше најавена во 2019 година, ќе се базира на книгата „Ricardo e Vânia“, од новинарот Чико Фелити.

Делото произлезе од извештајот на Чико, објавен на Buzz Feed во 2017 година, раскажувајќи ја приказната за овој лик од улиците на Сао Паоло, поминувајќи низ своето искуство како шминкер, до безбројните пластични операции кои го оставија со деформирано лице.

Исто така види: Сè што знаеме за повторното лансирање Super 8 на Kodak

Fofão da Augusta: кој беше ликот на СП што ќе го живееше Пауло Густаво во кино

Веста за Пауло Густаво како дел од филмската верзија на книгата авторот ја даде во подкастот „Esta Está Sucessondo“. Во епизодата, новинарот зборуваше за наследството на комичарот како успешна референца за ЛГБТК+ професионалците.

  • Прочитај повеќе: Пауло Густаво испрати 500.000 R$ кислород во Манаус; мајка му се збогува со комичарот

„Мојата и неговата работа речиси се вкрстија во последниве години“, рече Чико Фелити, објаснувајќи како добил повик за интересот на актерот за улогата откако ја прочитал неговата книга. За него, ако Пауло Густаво, кој ја зазеде позицијата на најголемиот комичар во Бразил, сакаше да го сними филмот, улогата мораше да биде негова.

Ја кажувам оваа приказна само за да илустрирам колкунешто што сè уште мораше да го направи една од најголемите бразилски ѕвезди. Никогаш нема да можеме да изброиме колку „речиси“ остави зад себе, во смрт што можеше да се избегне

Рикардо, Фофао да Аугуста

Загадочниот лик беше откриено по интензивното истражување на новинарот. Чико го придружуваше Рикардо на неговиот седми и последен престој во болницата дас клиника. Тој беше регистриран како немоќен, но беше препознаен по име со помош на Чико, кој го придружуваше во текот на тој период за да дознае повеќе за неговата приказна.

Со дијагноза шизофренија, Рикардо беше хоспитализиран поголемиот дел од времето откако беше нападнат на улица. Околу 20 години, тој одеше по Руа Аугуста, каде што ливчеше и бараше милостина.

Неговиот изглед му донесе статус на урбана легенда, во Покрај навредливиот прекар од Фофао да Аугуста, но неговата приказна криеше спорна фризерка во 70-тите и 80-тите години, драг кралица, уличен уметник и честопати во андерграунд колото во Сао Паоло.

По објавата на Фелити стана вирална и Повеќе од 1 милион луѓе кои го знаат името зад лицето ремоделирано со силикон и операции, други ликови се вкрстиле. Ванија, транс жена која имаше долга врска со Рикардо пред транзицијата, беше една од тие личности.

Исто така види: Бебето Алис беше успешна во рекламата со Фернанда Монтенегро, но нејзината мајка сака да ги контролира мемињата
  • Прочитај повеќе: Документ ги прикажува контрастите на аедна од најпознатите симболични улици на СП: Руа Аугуста

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.