Коментаторите велат дека од спортистите треба да се бара да се шминкаат на Олимпијадата

Kyle Simmons 12-08-2023
Kyle Simmons

Не може да се негира: има голема разлика во начинот на кој спортистките се „маркетираат“, а настан со големина на Олимпијада го прави тоа уште поочигледно. Додека униформата на гимнастичарите е костим за капење, униформата за машки гимнастичари е панталони со шорцеви или панталони. Во одбојката на плажа носат топ и бикини гаќички и носат шорцеви и панталони. Во одбојката во сала, униформата на играчите е тесни шорцеви, а униформите на играчите се шорцеви.

Како тоа да не беше доволно за да се разјасни колку, дури и во спортот, жените се објективизирани, изјавите на двајца спортски коментатори удрија на чеканот по ова прашање. За време на една програма на американската мрежа Фокс њуз , Бо Дитл и Марк Симон (тука не е изненадување: и двајцата се мажи) изјавија дека од сите спортистки треба да се бара да се шминкаат на Олимпијадата Игри .

Исто така види: Професионалци против аматери: споредбите покажуваат како истото место може да изгледа толку различно

„Целата поента на Олимписките игри, целата причина за овој тренинг, за работата да стигне таму е да се одобри убавината. “ Рече Симон. Мислам дека кога ќе видите спортистка, зошто треба да ги гледам нејзините мозолчиња? додаде Дитл. „Зошто не малку руменило на усните (sic) и да ги покриете мозолчињата? Би сакал да видам личност која ќе го освои златниот медал како стои на подиумот да изгледа убаво“ , продолжи тој.

ЗаОправдувајќи ги коментарите на програмата што ја води жена (новинарката Тамара Холдер), Бо Дитл исто така рече: Тамара, види колку убаво изгледаш со таа шминка. Какви сте кога наутро се влечете од кревет? Кога некој изгледа добро, добива поголема поддршка. Дали некој би инвестирал пари во освојувач на олимписки медали кој изгледа како избледено парче ткаенина? Мислам дека не .

Сексистичките изјави добија остри критики на интернет. „ Овие двајца зборуваат срања за тоа како луѓето треба да изгледаат на телевизија? Зошто морам да видам некој што личи на божиќна печена шунка? Сакам да гледам згодни мажи на FOX News “, критикуваше блогерката Але Конел.

Мажите се ценети за нивните достигнувања, додека жените се ценети само за нивниот изглед. Ова значи дека спортистките треба да размислат да бидат убави за да ги задоволат мажите како главен дел од нивната работа “, се пошегува тој.

Означувањето на спортистката како нешто помало затоа што има акни или не носењето руменило е одличен пример за нездравите социјални притисоци што постојат врз жените. Сигурни сме дека нема ниту еден спортист во Рио кој поминал напорни тренинзи со крајна цел да затвори договор со козметички бренд. Не дозволувајте некој да ви каже дека треба (или не) да користитеШминка. Вашиот изглед е ваш избор, а не одлука на другите – а камоли коментатори на Фокс њуз “, напиша новинарот А. Кан.

Исто така види: Прекрасното кафуле кое служи облаци од памук за да ви го разубави денот

Целовата програма можете да ја погледнете овде (на англиски), но ве предупредуваме : бидете подготвени за сексистичките бисери кои ги има многу.

* Слики: Репродукција

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.