Тајната фото серија покажува какви биле сексуалните работници на почетокот на минатиот век

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Годината беше 1912 година, кога прославениот американски фотограф Џон Ернест Џозеф Белок се впушти во Сторивил, легалниот кварт на црвените светла во Њу Орлеанс. Сепак, тој не беше таму за задоволство. Но, да, работа. Фотографирање локални проститутки, поточно.

Белок избегна да ги објави фотографиите. Тие беа откриени години по неговата смрт, во 1949 година. Делото беше скриено во правлива актовка во подрумот на неговиот поранешен дом. Лицето одговорно за откритието беше фотографот Ли Фридлендер , кој уредуваше книга со сликите.

>

Исто така види: Иновативната перница е совршено решение за бремените жени да спијат на стомак

Исто така види: „Симпсонови“: Хенк Азарија се извини што го изрази индискиот лик Апу

>

Со години работата на Белок се сметаше за крајно вулгарна и провокативна. Околу 101 година подоцна, тој е прекрасен потсетник за тоа колку се сменија нашите вредности и обичаи.

сите фотографии © Џон Ернест Џозеф Белок

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.