На 29 април 1991 година, Гонзагиња умира

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Содржина

Студен понеделник: тоа беше 29 април 1991 година. Еден од најголемите композитори на бразилска музика во 1970-тите и 1980-тите беше жртва на сообраќајна несреќа кога го напушташе градот Пато Бранко, Парана, кон Фоз до Игуасу. Таму, уметникот ќе лета за Флорианополис, во Санта Катарина, каде што ќе изведе шоу.

Луиз Гонзага Џуниор. тој е роден вонбрачно со неговиот татко, од Пернамбуко Луиз Гонзага , кралот на Бајао, кој набрзо го препознал како негов син, иако неговото семејство не го гледало детето благонаклонето. Гонзагиња, како што стана попознат, набрзо следеше паралелен пат и музикалност далеку оддалечена - вклучително и тематски - од неговиот татко.

На 29 април 1991 година, Гонзагиња почина

Тој запознав нова група пријатели во куќата на психијатарот Алуицио Порто Кареро, во Рио де Жанеиро, која служеше како гестациска точка на сцената во 1970-тите, која одлучи да се именува себеси МАУ, од кратенката Movimento Artístico Universitário. Покрај Гонзагиња, имиња како што се Алдир Блан, Иван Линс, Марсио Проенча, Пауло Емилио и Цесар Коста Фиљо се приклучија на групата, од која настана ТВ-програмата „Som Livre Exportação “, на Реде Глобо, во 1971 година.

Оттаму, кариерата на Гонзагиња како пејачка и композитор започнала.главно кога е снимен од големи имиња од таа генерација, како што се Симон, Елис Реџина, Фагнер, Гал Коста, Марија Бетанија, Зизи Поси и Јоана . Песни кои ќе станат икони на бразилската сцена во таа деценија, како што се „Bleeding“, „Um Homem Also Chora“, „O Que É, O Que É“, „Grito de Alerta“, „Começaria Tudo Outra Vez“, „ Eu Que Você Soubesse“, „Lindo Lago do Amor“, „Назад кон почетокот“ и „Não Dá Mais Pra Segurar“. Многу од неговите стихови имаа силна политичка содржина и беа цензурирани за време на воената диктатура.

Исто така види: Транс, цис, небинарни: ги наведуваме главните прашања за родовиот идентитет

И покрај раната смрт, Гонзагуиња можеше повторно да се поврзе со својот татко, со кого имаше конфликтни односи, и покрај фактот дека старите Гонзагао му помагал финансиски уште од рана возраст - иако тој не бил присутен и бил причина за конфликт меѓу музичарот и неговата втора сопруга. Тие се поправија и заедно направија турнеја кон крајот на 1980-тите, непосредно пред смртта на нивниот татко во 1989 година. Американски музичар, композитор, диригент и лидер на бендот (р. 1974)

1928 – Карл Гарднер, пејач на американската група The Coasters (р. 2011)

1929 – Реј Барето , американски музичар (р. 2006)

1933 – Вили Нелсон , американски пејач и текстописец

1934 – Отис Раш , американски гитарист и пејач (р. 2018 година)

1941 година – Нана Кајми , родена како Динахир Тостес Кајми,пејач од Рио де Жанеиро

1942 – Клаус Ворман , германски музичар кој со англиските групи Manfred Mann и Plastic Ono Band , покрај за дизајнирање на насловната страница на албумот Revolver, од Битлси

1945 – Tammi Terrell , американска пејачка (р. 1970)

1951 – Винисиус Кантуариа , пејач и текстописец од Амазонас

Исто така види: Деликатното одгледување на мозуку алги, тајната на долговечноста за жителите на Окинава

1953 – Бил Драмонд , шкотски продуцент, писател и музичар на англиските групи Big In Japan и KLF

1958 – Сајмон Едвардс, басист за англиската група Fairground Attraction

1960 – Фил Кинг, басист за англиската група Lush

1968 – Карни Вилсон, пејачка на американската група Wilson Phillips и ќерка на момчето на плажа Брајан Вилсон

1970 – Master P , роден Перси Роберт Милер, американски рапер

1973 – Мајк Хоган, басист на ирскиот бенд The Cranberries

1979 – Мет Тонг, тапанар на англиската група Bloc Party

1981 – Том Смит, басист на англиската група The Editors

Who died:

1993 – Мик Ронсон, англиски гитарист кој работел со Дејвид Боуви(р. 1946)

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.