Дрога, проституција, насилство: портрети на американско соседство заборавено од американскиот сон

Kyle Simmons 24-07-2023
Kyle Simmons

Покажувањето на вистинското лице на тема толку сложена и длабока како употребата на дрога е она што ја поттикнува работата на фотографот Џефри Стокбриџ, и токму тој дух го наведе да го сними животот на авенијата Кенсингтон, во градот Филаделфија, во САД. Позната по огромниот број корисници на дрога и проституција, авенијата служи како позадина за мрачната реалност на овој голем американски град - а откривањето на овој аспект преку развојот на неговите фотографии е она што лежи во основата на проектот „Кенсингтон блуз“.

Во периодот од 2008 до 2014 година, фотографот се стремел не само да снима слики, туку и да зборува и да ги изнесе на виделина животите и историјата на луѓето кои сега живеат во оваа опасна населба. Гледањето директно напред кон она што преферираат да го сокријат криминализацијата и предрасудите е основниот гест што го придвижуваше секој клик и секој разговор во работата на Џефри.

Дрогата, проституцијата, насилството и многу други борби се основна тема на таквите средби . „Целта на мојата работа е да им дозволам на луѓето да се поврзат едни со други на фундаментално човечки начин, надвор од вообичаените разлики“, вели тој. „Им верувам на искреноста и зборовите на оние што ги фотографирам дека ќе ми помогнат во овој процес.“

Сестрите близначки Тик Так и Тутси. „Ни требаат брзи пари за да имаме место за спиење секој ден. Правам се што е потребночувај се за мојата сестра.“

Ал живее во куќа без струја или вода - понекогаш издава соба за да можат да работат проститутките.

Дипломирала психологија, на 55-годишна возраст, Сара се преселила во Кенсингтон откако го изгубила целото семејство во сообраќајна несреќа.

Керол спие на улица преку ден за да може да се заштити ноќе.

Пет и Рејчел ги оставија своите деца во специјална агенција. „Многу луѓе мислат дека тоа е себичен гест, но тоа беше најдоброто што можевме да го направиме за нивната иднина“, рече таа.

Исто така види: Кирстен Данст и Џеси Племонс: љубовната приказна која започна во кино, а заврши со брак

Боб

Исто така види: ТРАНСлитерации: антологијата обединува 13 раскази во кои глумат трансродови луѓе

Џејми вели дека била силувана и за малку убиена

Во 25 години, Тања работи со секс од својата 18 година

Керол користи хероин веќе 21 година. „Тој е љубовта на мојот живот“, вели таа. Денис да го нанесе на нејзиниот врат.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.