Приказната зад фотографијата на 14-годишното момче кое паѓа од опрема за слетување на авион во 1970-тите

Kyle Simmons 29-09-2023
Kyle Simmons

Приказната за фотографијата направена од Џон Гиплин на 24 февруари 1970 година е извонредна во многу слоеви и доволно зборува за тоа колку животот може да биде случаен и трагичен. На прв поглед, сликата се чини дека не е ништо повеќе од невозможна и опортунистичка монтажа: фотографијата, сепак, е реална и ги прикажува неверојатните последни моменти од животот на Кит Сапсфорд, 14-годишно момче од Австралија кое паднало од опремата за слетување на авион DC-8, висок шеесет метри, моменти по полетувањето.

Сè во оваа приказна е буквално неверојатно, почнувајќи од фактот дека фотографијата е направена случајно, кога Гиплин едноставно снимаше авиони полетување од аеродромот во Сиднеј за да ја тестирате вашата камера. Фотографот не го забележал неверојатниот и тажен настан што го снимил, и дури кога го развил филмот, сфатил дека случајноста го поставила неговиот објектив во насока на точниот момент кога се случило нешто надреално - и дека тој го кликнал тој момент . Но, како младиот Кит завршил на опремата за слетување на авионот на Japan Airlines? И, повеќе, како падна по полетувањето?

Неверојатната слика на Кит Сапсфорд како паѓа од DC-8, во Сиднеј, во 1970 година

Според таткото на Кит, Ц.М. Сапсфорд, неговиот син бил жив, немирен и љубопитен млад човек кој сакал повеќе од се да го види светот. Неговиот немир веќе го натера да побегне од дома.неколку пати и, дури и пред кратко време бил однесен од неговите родители на долго патување низ светот, неговиот темперамент го спречил младиот човек да води таканаречен „нормален“ живот - Кит секогаш сакал повеќе, а на 21 февруари 1970 г. уште еднаш побегнал од дома.

Исто така види: Откријте ја Окуношима, јапонскиот остров на кој доминираат зајаци

Младиот човек следниот ден бил пријавен за исчезнат, но потрагите биле залудни – на 24-ти се украде на аеродромот во Сиднеј и успеал да се скрие во празнината на воз на јапонската авиокомпанија DC-8, качувајќи се на тркалото на авионот што би одел од Сиднеј до Токио. Експертите веруваат дека Кит останал скриен многу часови и, по полетувањето, кога авионот ја повлекол опремата за слетување за да го продолжи патувањето, тој паднал до смрт од висина од 60 метри.

Исто така види: Транс моделот ја открива својата интимност и транзиција во сензуално и интимно снимање

Лекарите вклучени во случајот , сепак, тие гарантираат дека дури и да не паднел Кит, 14-годишниот Австралиец немаше да ги преживее ниските температури и недостатокот на кислород за време на летот - па дури и да биде згмечен од тркалата на авионот. Никој во самиот авион не забележал ништо необично за време на патувањето, а ако Гиплин не го снимал точниот момент на падот на Кит, оваа неверојатна приказна веројатно би останала само исчезнување или мистериозна смрт - без една од најневеројатните и најмрачните фотографии во светот.приказна.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.