Фалабела: најмалата раса на коњи во светот има просечна висина од 70 сантиметри

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Малите и со симпатичен изглед, коњите Фалабела изгледаат како да излегле директно од продавница за играчки. Со просечна висина од само 70 сантиметри, тие се сметаат за најмали во светот и се појавиле во средината на 19 век.

Исто така види: Човекот користи антички техники за да изгради подземна куќа со базен

– Башкирски кадрава: кадравите коњи „лабрадор“ кои изгледаат како суштества од друга планета

Не постои консензус за неговото потекло. Најприфатената хипотеза е дека тие потекнуваат од Андалузиската и Ибериската раса, донесени во Јужна Америка од шпанските освојувачи. Со текот на времето, овие коњи биле напуштени и морале сами да се грижат во средина без многу ресурси. Повеќето од преживеаните примероци од средината на 19 век биле помали по големина и биле одгледувани за да одгледуваат уште помали коњи.

Првиот човек одговорен за одгледување на коњите Фалабела бил Патрик Њутал, во Аргентина во 1868 година. Откако умре, неговиот зет Хуан Фалабела го презеде бизнисот, правејќи го познат по неговото име. Тој ги додаде велшките пони, шетландските пони и чистокрвните крвни линии на расата за дополнително да ја намали.

– Полицијата ги истражува активностите на сатанистичките секти во осакатувањата, вклучително и гениталиите, против коњите

Уште 1990-ти Од 1940 година, под команда на Хулио Ц. Фалабела, креацијата, сега легално регистрирана, родила коњи со висина помала од 100 сантиметри. Со текот на времето и популаризацијата на овиеживотни, нивната големина продолжи да се намалува, достигнувајќи 76 сантиметри.

Иако многу мали, Фалабелата не се сметаат за коњчиња, туку за мини коњи. Главното оправдување е неговата слична физичка структура со арапските и чистокрвните раси во однос на пропорцијата. Многу дружељубиви и интелигентни, прават одлични миленичиња и можат лесно да се обучуваат.

– Серија фотографии од исландски коњи кои изгледаат како бајка

Но, секој греши, мисли дека неговите квалитети завршуваат тука . Фалабелата се исто така исклучително отпорна раса на коњи, кои можат да се прилагодат на широк спектар на клими, на пример. Тие обично имаат остри инстинкти и живеат од 40 до 45 години, извонредно долг временски период.

Исто така види: Интерактивната мапа покажува како Земјата се променила за 750 милиони години

„Покрај нивната мала големина, Фалабелата покажуваат услови на послушност, сила и поголема приспособливост од кој било друг вид слични коњи, па дури и многу од нивните поголеми роднини. Спроведените тестови за јачина покажуваат дека тие се екстремно силни, слични на оние за влечење и седло, кои се со поголеми димензии“, велат од Меѓународното здружение за заштита на Фалабела.

– Возбудливото обединување на овие „бремени диви коњи“ „Двојка“ по драматично раскинување

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.