Кетрин Свицер, маратонка која беше нападната затоа што била првата жена што го истрчала маратонот во Бостон

Kyle Simmons 25-06-2023
Kyle Simmons

Приказната за германската спортистка и ТВ коментатор Катрин Свицер е приказна за една од многуте жени кои ги предизвикувале оковите на мачизмот и родовата нееднаквост низ историјата со цел да го направат овој свет поправеден и повеќе, на најразновидните фронтови. егалитарна: таа беше првата жена што официјално го истрча, меѓу мажите, традиционалниот маратон во Бостон, во 1967 година. Таа е протагонистка на симболичната фотографија на која се гледа дека е нападната од еден од директорите на трката поради едноставниот факт дека е жена , и откако се осмели да учествува на натпреварот.

Најамблематската од фотографиите од инцидентот – дел од низата фотографии од агресијата

Повеќе од 70 години пред гестот на Швајцарецот, маратонот во Бостон беше натпреварување за сите мажи. За да може да учествува, маратонската тркачка се пријавила користејќи ги нејзините иницијали како име: K. V. Switzer, начин на подвлекување на нејзиното име што таа всушност го користела. „Идејата за жена да трча трка на долги патеки отсекогаш била доведена во прашање, како напорна активност да значи дека жената ќе добие дебели нозе, мустаќи и ќе и испадне матката“, коментира Свицер, која намерно носела кармин. и обетки по повод, со цел да се направи уште појасно значењето на нејзиниот гест, предизвикувајќи ги најапсурдните поими за полот.

Кети Свицер на почетокот на трката

Исто така види: Мало бразилско момче кое „психографира“ пресметување е апсолутен математички гениј

Предизвикот бртоа ќе биде бесплатно – и токму на средината на трката Џок Семпл, еден од директорите на Маратон, го забележа присуството на Свицер и одлучи дека тој насилно ќе ја извади од трката. „Огромен човек, налутено разголувајќи ги забите кон мене, пред да можам да реагирам, ме фати за раменици и ме бутна, викајќи „Излези од мојата трка и дај ми го твојот број“, се сеќава таа. Дечкото на тренерот на Швајцарија го спречи да се случи агресијата и протерувањето и, и покрај емоционалното влијание, маратонската тркачка одлучи дека мора да продолжи. „Ако дадам отказ, сите би рекле дека тоа е гест за публицитет – тоа би било чекор назад за женскиот спорт, за мене. Ако се откажам, Џок Семпл и сите како него би победиле. Мојот страв и понижување се претворија во бес.”

Исто така види: Избор на Hypeness: ги собравме сите номинации на апсолутната кралица на Оскарите, Мерил Стрип

Катрин Свицер го заврши Бостонскиот маратон во 1967 година за 4 часа и 20 минути, а нејзиното достигнување ќе стане дел од историјата на женскиот спорт, како културен симбол на еманципација и храброст. Првично, Аматерската атлетска унија им забрани на жените да се натпреваруваат против мажи поради нивното учество, но во 1972 година на маратонот во Бостон за прв пат почна да се одржува женска верзија на трката. Во 1974 година, Свицер ќе победи на Њујоршкиот маратон, за потоа да биде прогласен за „Тркач на деценијата“ од страна на Runner's World Magazine. Кога наполнил 70 години и50 години по нејзиниот подвиг, таа повторно истрча на маратонот во Бостон, носејќи го истиот број како и нејзиното учество: 261. Таа година, Бостонската атлетска асоцијација одлучи дека бројот повеќе нема да биде понуден на ниту еден друг спортист, со што го овековечи Свицер во 1967 година.

Швајцар моментално го носи својот број во историската трка

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.