„Кажи дека е вистина, дека ти недостига“: „Evidências“ наполни 30 години, а композиторите се сеќаваат на историјата

Kyle Simmons 30-09-2023
Kyle Simmons

Кога велам дека престанав да те сакам, тоа е затоа што те сакам “. Кажете што сакате, но вистината е само една: нема душа под лицето на Земјата што може да одолее на првите редови од „ Докази “. Истражувањето (никогаш не направено) докажува дека 9 од 9 луѓе ги затвораат очите и ја ставаат раката на градите за да ја пеат најголемата химна на sertanejo , издадена во 1990 година од Chitãozinho e Xororó . Сакана во караоке и сакана од обожавателите на најразновидните музички жанрови, песната беше компонирана во мај 1989 година и затоа наполни 30 години.

Во текот на три децении, песната еволуираше и стана стап во бразилската популарна имагинација. Она што малкумина го знаат е дека „Evidências“ во гласот на Читао и Ксороро е, всушност, повторно снимање. Песната беше издадена од Леонардо Саливан во 1989 година, на албумот „ Veneno, Mel e Sabor “.

„Вели дека е вистина, дека му недостигаш ': „Evidências“ наполни 30 години, а композиторите се сеќаваат на историјата

Компонирана од Пауло Серџо Вале и Хозе Аугусто , песната има таков успех до денес дека останува Тешко е да се замисли што ќе биде со нас ако еден ден дојде време кога „Evidências веќе не е хит. „Тоа е феномен, не можам да објаснам што се случи со оваа песна. Тоа е извонредна работа“, рече Пауло, во интервју за „ Globo News “. До денес, тие двајца никогаш не се сретнале за да го паметат успехот.

Двајцатакомпозиторите тврдат дека инспирацијата за стиховите не потекнува од одредена приказна, туку од животното искуство на двајцата. И за многу малку, таа не беше без еден од нејзините најдобри делови: „вели дека е вистина / дека и недостасува“. Стиховите беа вклучени само ден по композицијата. Пауло веќе ја сметаше песната совршена и комплетна, кога Хозе Аугусто му се јави велејќи дека „недостасува комплемент“.

Во овој дел, верзијата на Саливан има разлика. Оригиналниот стих пее „Кажи дека е вистина/ дека ти недостигам/ дека еден ден ќе се вратиш кај мене“. Читао и Ксороро веќе ја претставуваат песната на поинаков начин: „кажи дека е вистина/ дека ти недостигам/ дека сè уште мислиш многу за мене/ Кажи дека е вистина/ дека ти недостигам/ дека сè уште сакаш да живееш за мене“.

Исто така види: Квин: хомофобијата беше една од причините за кризата на бендот во 1980-тите

Неверојатно, песната на почетокот беше отфрлена од етикетата. За среќа, Мајкл Саливан беше на состанокот тој ден и праша дали може да ја земе песната да ја сними со својот брат. Така песната стигна до Леонардо. Откако беше објавен, Хозе Аугусто лично им ја понуди на Читаозињо и Ксороро.

„Тој (Хозе Аугусто) рече: „Момци, извинете, бидејќи мислев дека оваа песна има врска со вас, но веќе е објавен.снимен. Но, ако сакаш да уживаш...“ Кога го слушнавме, Боже!“, изјави Ксороро, исто така за „ Globo News “.

Сè што треба да направиме е да станемерацете кон небото и заблагодарете им се на ѕвездите кои се наредија за „Докази“ да стигнат до нас. Вистината е дека ние сме луди по музика и веќе долго време прифаќаме дека не можеме повеќе да ги разделиме нашите животи.

Исто така види: „Време е Жаир да си оди“: прво место на рангирањето на најслушаните песни во светот на Spotify

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.