Надминувачката приказна за тимот на бобслид кој ја инспирираше „Јамајка под нулата“

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Од огромната галерија на филмови што ги гледавме во доцните 1990-ти во попладневната сесија, нема сомнеж дека еден од најомилените беше „Јамајка под нулата“. Возбудливата приказна за првиот 100% црн боб тим ја раскажува приказната за 4 пријатели од Јамајка кои се борат против предрасудите за да учествуваат на Зимските олимписки игри во Канада. Со саундтракот на Џими Клиф, филмот е заснован на вистински настани и претставува една од најголемите приказни за надминување на тешкотиите што некогаш ќе ги знаете.

Фото: Патрик Браун

Меѓутоа, според јамајканскиот спортист Девон Харис, филмот е далеку од документарен филм, туку е многу лабаво базиран на историјата на јамајканската санка . Сепак, резултатот радува и успева да го долови вистинскиот дух на времето: „Мислам дека направија навистина добра работа, претставувајќи го духот на тимот, и покрај работите што моравме да ги надминеме, но тие зедоа многу фактите и ги развлече за да ги направи смешни“, вели Харис.

Фото: Тим Хант Медиа

Вистинската приказна за тренерот Патрик Браун и спортистот Девон Харис, беше исполнета со напорна работа, решителност и издржливост, а не со комедија. Тимот беше таму за да ја претставува својата земја и, според Браун, сериозната природа и гордоста за земјата што четворицата спортисти ги донесоа во спортот во голема мера се должи нана вашата позадина.

Фото: Тим Хант Медиа

Онаму каде што започна се

Приказната за лидерот на тимот Девон Харис започнува во гетото на Кингстон, Јамајка. По завршувањето на средното училиште, отишол на Кралската воена академија Сандхерст во Англија и дипломирал откако поминал интензивна и дисциплинирана обука. Потоа станал поручник во вториот баталјон на одбранбените сили на Јамајка, но отсекогаш сонувал да оди на Олимпијадата како тркач, а летото 1987 година почнал да тренира за Летните олимписки игри 1988 година во Сеул, Јужна Кореја.

Фото: Тим Хант Медиа

Исто така види: Запознајте ги легализираните растенија кои ја менуваат свеста и соништата

Во меѓувреме, Американците, Џорџ Фич и Вилијам Малони, имаа идеја да создадат олимписки тим за боб во Јамајка, верувајќи дека земја со одлични спринтери може да создаде одличен тим за санки. Меѓутоа, кога сфатиле дека ниту еден спортист од Јамајка не е заинтересиран за овој спорт, се обратиле до одбранбените сили на Јамајка во потрага по таленти и тогаш го пронашле Харис и го поканиле на натпреварите во боб.

Исто така види: Веб-страницата создава совршени кадифни реплики за оние кои не можат да живеат без своето милениче

Фото: Тим Хант Медиа

Подготовка

По изборот на тимот, спортистите имаа само шест месеци да се подготват за Олимписките игри 1988 година во Калгари. Оригиналниот тим се состоеше од спортистите Харис, Дадли Стоукс, Мајкл Вајт и Фреди Пауел, а тренер беше Американецот Хауард Силер. Сепак, Пауел беше заменет со братот наСтоукс, Крис и Силер ги префрлија тренерските обврски на Патрик Браун откако тој мораше да се врати на работа три месеци пред Олимпијадата. Само еден детаљ, кој го нема во филмот: Браун имаше само 20 години кога ја презеде тренерската функција!

Фото: Рејчел Мартинез

Поинаку од она што се појавува во филмот, тимот напорно тренира во текот на месеците пред Олимпијадата, не само во Јамајка, туку и во Њујорк и во Инсбрук, Австрија. Јамајканците првпат виделе санкање во 1987 година, а неколку месеци подоцна се упатиле директно на патеката за санкање во Калгари. Сега ова се надминува!

Ако филмот ни претставува непријателска и расистичка средина против овие спортисти, во реалниот живот работите не беа баш така - фала богу! Според Девон Харис, кога тимот пристигнал во Калгари тие веќе биле сензација. Тимот немаше поим колку се прославија се додека не го напуштија аеродромот во лимузина со сета помпа што ја заслужија. Харис и Браун забележуваат дека тензијата помеѓу Јамајканците и другите тимови на Олимпијадата беше целосно измислена.

Најголемиот предизвик беше недостатокот на финансии. „Немавме пари. Имаше моменти кога бевме во Австрија и продававме маици на паркингот на патеката за санки за да јадеме таа вечер. Џорџ Фич во основа го финансираше сето ова од џеб“, објасни Браун.

Несреќата

Според тренерот, еден од ретките делови верни на реалноста бил моментот на несреќата на последниот тест, кој го спречил тимот да победи. Откако се натпреваруваше на Олимписките игри во 1988 година, Харис остана вклучен во јамајканското боб санки и ја основа Фондацијата Јамајка Бобс (JBF) во 2014 година. зошто е важно да „продолжиме да туркаме“ и покрај пречките со кои може да се соочиме во животот.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.