Што се случи со девојката – сега има 75 години – која го олицетвори расизмот на една од најпознатите фотографии во историјата

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Човечките предрасуди и ужас можат да имаат многу лица, а едно од нив несомнено е она на Американката Хејзел Брајан . Таа имаше само 15 години кога глумеше во една од најпознатите иконски и одвратни слики од борбата за граѓански права во САД.

Фотографијата покажува Хејзел исполнета со омраза, како вреска на друг лик кој беше одлучувачки во таа сурова ера - оваа, сепак, од десната страна на приказната: беше против присуството на Елизабет Екфорд , една од првите црни ученици што учеше во интегрирано училиште на американскиот југ, дека Хејзел беснееше – и фотографијата, направена од Вил Контс , го овековечи точниот момент, како портрет на време кое никогаш не требаше да постои, на сенка која инсистира да не исчезне.

Исто така види: Запознајте го Бразилецот Брајан Гомес, кој е инспириран од племенската уметност на Амазон за да создаде неверојатни тетоважи

Иконската фотографија

Фотографијата е направена на 4 септември 1957 година, во Литл Рок Централното средно училиште , кога училиштето, по определување на врховниот суд, конечно беше принудено да прима црни ученици и да ги интегрира расите. Лицето на младата Хејзел, што вреска збор скриен во статичната слика - но имплициран во гнев против гестот на едноставна еднаквост меѓу сите - што денес стана практично забранет термин во САД (како да бара нејзините предрасуди да останат законски, и дека младата Елизабета се враќа во синџирите и ропството на твоите предци) се чини дека го означува лицето на некој изгубен, кој никогаш нема да го достигне откупувањето или меркатаза ужасот на неговите постапки.

Други слики од злогласниот ден

Фото беа весниците следниот ден, станувајќи дел од историјата, носејќи лица кои незаборавно означуваат една ера и зло на човештвото. Шеесет години по тој симболичен момент замрзнат во времето, додека Елизабет стана симбол на борба и отпор за црнците во САД, приказната на Хејзел толку многу децении остана непозната. Неодамнешната книга, сепак, откри дел од ова искуство .

Насловната страна на весникот следниот ден

Штом излезе фотографијата, родителите на Хејзел одлучија дека е најдобро да ја избркаат од училиште. Иронично, таа не учеше ниту еден ден со Елизабет или со другите осум црни ученици кои влегоа во средното училиште во Литл Рок во Централна Рок. Младата жена, која, според нејзините раскажувања, немала поголеми политички интереси и учествувала во нападот на Елизабета за да биде дел од расистичката „банда“, со годините што поминале после тоа попладне, станала пополитизирана, пристапувајќи кон активизам и социјална работа – со сиромашни мајки и жени, главно црнки, особено со оглед на перцепцијата за нејзиното учество во историјата на расизмот што таа, накратко, (инспирирана од говорите на Мартин Лутер Кинг Џуниор) ја сметаше за нешто ужасно.

Во средината на 1960-тите, без многу помпа или регистрација, Хејзел ја повикаЕлизабет . Двајцата разговараа околу една минута, во која Хејзел се извини и изјави за срамот што го чувствува поради својот чин. Елизабет го прифати барањето и животот продолжи. Само во 1997 година, на 40-годишнината од крајот на сегрегацијата во училиштето – на церемонија со која претседаваше тогашниот претседател Бил Клинтон – двајцата повторно се сретнаа. И, како чудо од времето, двајцата се најдоа пријатели. 3>

Исто така види: Сончев систем: Видеото импресионира со споредување на големината на планетите и брзината на ротација

Постепено, тие почнаа да се дружат едни со други, да разговараат или дури едноставно да се среќаваат и, извесно време, станаа дел од еден на друг живот. Постепено, сепак, недовербата и незадоволството се вратија од јавноста, црно-бело, и против Елизабета – обвинета за разводнување и чистење на историјата – и против Хејзел – како нејзините гестови да се лицемерни и нејзината „невиност“. , заблуда.

Меѓу нив двајца, сепак, медениот месец исто така се покажа како покомплициран отколку што изгледаше, а Елизабет почна да открива недоследности и „дупки“ во приказната на Хејзел - која рече дека не се сеќава ништо на инцидентот . „ Таа сакаше да се чувствувам помалку непријатно за да може да се чувствува помалку одговорна “, рече Елизабет, во 1999 година. „ Но, вистинското помирување може да се случи само кога постои искрен и целосно признавање на нашето заедничко болно минато “.

Последната средбатоа се случи во 2001 година, а оттогаш Хејзел особено молчи и анонимна - таа година и пиша на Елизабета во знак на сочувство поради смртта на нејзиниот син од полицијата. Суровоста на историјата на овие два животи кои, по силата на судбината, толку многу се вкрстуваа и обележаа еден со друг, служи да илустрира како предрасудите и омразата можат да влијаат на нашите животи како неизбришливи белези, кои честопати дури ни волјата на двете страни не е способна. да се надмине. Така, неопходно е да се бориме со предрасудите пред да процветаат, секогаш.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.