Picanha е избрана за второ најдобро јадење во светот, според специјализираното рангирање

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Доколку сте вљубена личност во пикања, а традиционалниот крој на месо типичен за бразилската скара е вашето омилено јадење, знајте дека светот се согласува со вас. Според рангирањето спроведено од веб-страницата TasteAtlas , хрватска платформа специјализирана за гастрономски истражувања и мапирање, бразилската пикана е второто најдобро јадење во светот, препознаено по прегледи и оценки од корисниците и кулинарски професионалци. критериум воспоставен од платформата за евалуација на приходите. Во рангирањето, месото заработи 4,8 од 5.

Според платформата, бразилската пикана е второто најдобро јадење во светот во 2023 година

-Рангирањето ја остава бразилската кујна зад онаа на САД; Италија е на врвот на листата на TasteAtlas

На второто место се најде бразилската пикана над екстремно популарните јадења како што се пици, цевиче, кнедли, стек au poivre, таљатели Болоњезе, суши, ќебапи и многу повеќе. „Во Бразил, секоја скара има пикана, а сите најдобри бифтекови нудат пикања на своето мени“, се вели на веб-страницата. Омилениот крој на Бразилците беше на второ место веднаш по работата, јапонско јадење базирано на кари и може да се подготви со разни придружни, како ориз, леб, свинско месо и друго.

На платформа, рецептите и препораките, како и рестораните, се појавуваат покрај јадењата

-На Олимпијадата во Вагју,Медалот оди за најдоброто месо во светот

Покрај секое јадење кое е наведено меѓу најдобрите во светот, платформата ги објаснува и состојките, начините на подготовка, најдобрите ресторани кои ги служат рецептите, па дури и идеалните придружни – во случајот со пикања, фарофата беше посочена како совршен комплементарен гарнир, потврдувајќи дека „ниту една скара не е целосна без“ добра фарфа. Препораката на критичарите ја сугерира најдобрата пикана како онаа во ресторанот Majórica, во Рио де Жанеиро.

Јапонскиот рецепт за заработка е прогласен за најдобар во светот, според рангирањето на TasteAtlas

-10 типични јадења низ светот што треба да ги пробате барем еднаш

Исто така види: Гробиштата каде што беше погребан Пеле се во Гинис

Пикања сепак не беше единственото бразилско јадење на кое се појави листата, која годишно ја воспоставува TasteAtlas : на 29-то место е „vaca atolada“, типичен рецепт за селска кујна, направен со маниока и говедски ребра, кој доби оценка од 4,6. Мокеката, во нејзините многубројни варијации, стилови и состојби на потекло, беше наведена како 49-то најдобро јадење во светот - придружено со соодветна каипириња. Потоа, на 50-та позиција се појавува гравот тропеиро, со препорака да се проба рецептот од ресторанот Бене да Флаута, во рударскиот град Оро Прето. се појавува на листата на позиција 49

Исто така види: Тајната на кадифните машини: Не беше твоја вина, тие навистина се измама

На трето место, веднаш потоанашата пикана, школки à Bulhão Pato, од Португалија, проследена со два вида кинески кнедли кои ја комплетираат Топ 5. Комплетната листа, со детали, рецепти и препораки за секоја од 100-те јадења наведени како најдобри во светот, може да се пристапи – и проголтано – овде. Добар апетит!

Бразилската мокека ја затвора првата половина од листата, објавена секоја година од платформата

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.