Веб-страницата наведува пет африкански ресторани што треба да ги пробате во Сао Паоло

Kyle Simmons 18-08-2023
Kyle Simmons

Градот Сао Паоло е познат по бескрајните и прекрасни кулинарски опции што ги нуди на своите жители и посетители - има нешто за сите вкусови, а секој што ужива арапска, јапонска или италијанска храна знае дека главниот град на Сао Паоло е дом до некои од најдобрите ресторани во земјата.

Ова се можеби најпопуларните гастрономски националности во градот, но тие во никој случај не се единствените - а растот на африканската миграција во Бразил и Сао Паоло донесе со себе одличен тренд: се повеќе и подобро Африкански ресторани. Знаејќи го ова, Guia Negro објави листа на најдобрите установи за вкус во градот Сао Паоло.

Концентрацијата во регионот на República е веќе позната, но факт е дека низ градот има одлични ресторани од најразновидните фронтови на кујната на континентот. Не очекуваат вкусови колку што се спектакуларни, толку и неочекувани, во гастрономски искуства кои можат да ги подигнат нашите навики во исхраната и да не одведат подалеку. Затоа се прошетавме по изборот што го подготви веб-страницата Guia Negro и тука прикажуваме 5 африкански ресторани кои треба да ги посетите или да се вратите назад и да уживате во Сао Паоло.

Biyou'z

Лоциран во Републиката повеќе од десет години, Biyou'z е специјализиран за камерунска кујна - земјата на потекло на готвачот Меланито Бијуха - но нејзината менито исто така нудихрана од други земји на континентот. Меѓу рибите, хлебните, оризовите топчиња, говедското и пилешкото, ресторанот нуди и вегетаријански опции. Biyou’z има две единици, едната во Rua Barão de Limeira, 19 во Република, а другата во Rua Fernando de Albuquerque, 95, во Consolação и е отворена секој ден од 12:00 до 22:00 часот.

Congolinária

Исполнет со африкански дизајни и уметности како декорација, ресторанот Congolinária, како што вели името, нуди храната на Република Конго преку веганските креации на готвачот Питчу Луамбо. Шимеџи њоки и хлебните мокека се некои од вкусните опции кои се нудат на последниот кат на продавницата Фатиадо Дискос, каде што се наоѓа Конголинарија – на Ав. Афонсо Боверо, 382, ​​од вторник до сабота, од 12:00 до 15:00 часот и од 19:00 до 22:00 часот, а во недела од 12:00 до 15:00 часот.

Mama Africa La Bonne Bouffe

Јагнешко месо, пржена риба, кускус, хлебните, африкански сокови и пијалоци неколку во Покрај вегетаријанските опции го сочинуваат камерунското мени во Mama Africa La Bonne Bouffe, во областа Татуапе. Потписот е од готвачот Сем, а јадењата содржат состојки како семки од тиква, цели кикиритки, црвен ориз и друго. Ресторанот се наоѓа на Руа Кантагало, 230, отворен од вторник до петок, од 12:00 до 22:00 часот, во сабота од 12:00 до 22:30 часот и во недела од 12:00 до 16:00 часот.

Ле ПетитСело

Не е само риба, зачинети сосови, зачинети ќофтиња или типични пијалоци кои го исполнуваат барот и ресторанот Le Petit Village, во Република - местото стана вистинско место за средба на африканската заедница во Сао Паоло, да пие, да јаде и, во петок и сабота навечер, исто така да танцува. Местото е отворено од понеделник до сабота од 12:00 до 23:00 часот, но во петок навечер Le Petit Village е отворено до 05:00 часот.

Исто така види: 21 бенд кои покажуваат како живее рокот во Бразил

Мерси Грин

Специјализирана за нигериската кујна, Мерси Грин го добила името по својот готвач и сопственик и нуди јадења како што се печени компири, фуфу (кнедли од оризово брашно), јагнешко со зачинет окро сос и сега познатата супа од лута пиперка со месо и јам. На влезот има бар со бразилски пијалоци и пијалоци, на место особено посетено од африканската заедница во градот. Мерси Грин се наоѓа на Ав. Рио Бранко, 495, во Република, и отворен од понеделник до сабота, од 11 до 20 часот.

Исто така види: Фото серијата прикажува жени топлес среде град

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.