Кату Мирим, рапер од Сао Паоло, е синоним за домородниот отпор во градот

Kyle Simmons 25-07-2023
Kyle Simmons

Ние сме внуки на домородните жени што не можеше да ги убиеш “ е можеби највпечатливиот стих на „ Xondaria “ („воин“, во слободен превод од Guarani Mbyá), најновото издание од SoundCloud од раперот од Сао Паоло Katú Mirim , 32 години. Жена, мајка, бисексуалка, активистка, жител на периферијата на Сао Паоло и урбано домородно (бидејќи е родена и израсната во градот), токму нејзината идеја ја покрена виралната кампања #ÍndioNãoÉFantasia , од 2018 година, да го привлече вниманието против чинот на облекување како „индијанец“, кој ја празни историјата и културата на различни домородни народи од значење.

Поради релевантноста на нејзините различни борби, Кату беше поканет од брендот на облеката на Леви да го затвори програмирањето на проектот Генерација 501 , во минатото саботно издание (27.04), во кое домородните лидери се собраа да споделат дел од нивната мудрост на предците, научените лекции и овозможуваат културен дијалог со жителите на Западната зона на Сао Паоло.

Исто така види: Сметано за „најубаво на светот“, 8-годишно девојче покренува дебата за искористување на убавината од детството

„Минато време е луѓето да ја знаат вистинската историја и отпорот на оваа земја, да се борат на наша страна за разграничување на земји и за добро живеење“ , вели Кату, во интервју за Reverb , кога зборува за невидливоста на домородните прашања во Бразил. Тоа беше за време на нејзината адолесценција, првиот контакт на уметникот со рап , со MC битки и со брејкденс , и не и требаше долгомногу што ослободувачкиот аспект на хип-хопот , исто така, ја мотивираше да ја прикаже сопствената реалност преку музиката.

„Мојот рап, мојата уметност, зборува за нашиот отпор и постоење“ , објаснува таа. „Треба да ги деконструираме стереотипите што се негуваат стотици години (за домородните луѓе). Така, ние веќе правиме огромен чекор кон тоа општеството конечно да ја знае вистината и да се бори со нас“.

Добивам многу расистички пораки и коментари, но останувам тоа што сум , а најдобрата дефиниција е отпорот

Исто така види: Сонување за заби: што значи тоа и како правилно да се толкува

Рапот на Кату има достапен јазик и ги истакнува некои од најпребирливите домородни агенди на бразилската сцена. Во „ Фустан на лицемерието “, на пример, таа се осврнува на темата за рекреативна употреба на „индиски“ костими и објаснува колку е навредлив овој став во земја каде што секојдневниот геноцид на домородното население не ги алармира население.јавното мислење како што треба. „ Живееме спротивставувајќи се и се соочуваме со артилерија / Вашиот расизам има конфети / Твоето лице, лицемерие “, римува таа во рефренот. „Цело време секогаш има некој да каже дека јас не треба ни да постојам“, продолжува Кату. „Добивам многу расистички пораки и коментари, но останувам она што сум, а најдобрата дефиниција е отпорот.“

Моето тело и мојата уметност се веќе протест

За активистот, самиот чин на постоечките се бори против стереотипите. „Одам во простори каде штолуѓето го чекаат „малиот индиски фолклор“ и јас доаѓам со мојот стил, тетоважи, капа и микрофон - само моето постоење веќе ги деконструира“, вели таа. „Моето тело и мојата уметност се веќе протест“.

Според Марина Кадука, маркетинг менаџер во Levi's, кој го организира Geração 501, намерата на брендот во предлагањето активности во четирите региони на Сао Паоло била да создаде простори на потопување, почит, наклонетост и вклучување што всушност допре до луѓето. „Многу брендови им даваат простор само на луѓето кои се веќе на својот врв“, размислува Кату.

За уметникот, постојат исклучително релевантни домородни прашања на кои треба да обрне внимание целото општество, како што се високиот број на самоубиство и убиство на претставници на домородните народи во Бразил и итноста на борбата против бришењето на историјата и културата на овие популации - многу важни делови од националната меморија. Како што вели во едно интервју и потврдува во редовите на нејзиниот рап: „Борбата за правата на домородните им припаѓа на сите и ќе направи добро за сите“.

*Овој напис првично беше објавен на Reverb веб-страница, во април 2019 година.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.