Генијална теорија која објаснува што значат стиховите на хитот „Рагатанга“.

Kyle Simmons 21-06-2023
Kyle Simmons

Меѓу многуте песни со апсурдни текстови кои веќе беа успешни овде, малкумина беа толку енигматични и неразбирливи како хитот „Ragatanga (Aserejé)“ издаден во 2002 година во Бразил од бендот за девојки Руж.

Со Со истата брзина со која чудната песна го зафати светот, во своевидно загреано и помалку заразно реиздание на Macarena , и Руж и шпанскиот бенд Лас Кечап, одговорни за лансирањето во остатокот од светот исчезна.

Загатката, сепак, остана: што всушност значеа тие бизарни текстови во хорот?

Исто така види: Киану Ривс стави крај на 20 години самештво, претпоставува врска и држи лекција за возраста

Бразилскиот бенд за девојки Rouge

Las Ketchup, оригиналниот шпански бенд за девојки што го издаде „Ragatanga“

Петнаесет години подоцна , сепак, токму кога Руж објави „Околу него“, еден корисник на Твитер излезе јавно да го објави невозможното: тој ќе ја разрешеше мистеријата. „Aserehe ra de re, de hebe tu de hebere/ Seibiunouba mahabi, an de bugui an de buididipi“, гласи рефренот, а корисникот Milky Silver Chance тврди дека има објаснување.

[youtube_sc url=“/ /www.youtube.com/watch?v=jSa_E00fBhg” width=”628″]

За да разберете што покренал, прво е неопходно да се запамети дека оригиналната верзија, на шпански, има некои мали детали различни од португалската верзија, која ќе биде важна за разрешување на мистеријата. Сепак, генерално, стиховите се доста слични.

Исто така види: Конфеитарија Коломбо: едно од најубавите кафулиња во светот е во Бразил

„Азапочнува песната „Види кој доаѓа зад аголот, доаѓа Диего, со сета радост, слави“. Океј, главниот лик е Диего“, вели тој, пред да стигне до делот каде што треба да се преведе текстот од оригиналниот шпански.

„Com a lua in her зениците и нејзиниот аквамарин костим, има остатоци од шверц“, гласи оригиналниот стих. „Тоа, рече, Диего беше многу, многу висок“, потврдува Milky Silver Chance.

И текстот продолжува, со тоа што Диего влезе во клубот и беше опседнат со ритамот Рагатанга: „И таму каде што веќе нема душа, тој пристигнува предавајќи се, опседнат со ритамот Рагатанга“ – Клубот беше полн, а на Диего му се допаѓа музиката“, заклучуваме.

Ајде, пристигнува рефренот и откриваме дека ликот Диего е пријател на диџејот и дека ќе ја свири неговата омилена песна. „И диџејот што го знае, свири звук на полноќ, за Диего најпосакувана песна“ – Диего е пријател на диџејот, кој ќе ја свири неговата омилена песна“.

„Диего пее лошо затоа што се дрогирал. А која е неговата омилена песна?“

И тука доаѓа големиот клуч за мистеријата: омилената песна на Диего е класиката Rapper's Delight, од The ​​Sugarhill Gang, музика која во 1979 година го претстави Хип Хопот пред светската публика. Како Milky Silver дојде до тој заклучок? Бидејќи бизарните стихови на хорот на Рагатанга навистина звучат како почеток наRapper's Delight, ако се пее брзо и безгрижно, без грижа за правилен изговор и фонетика. „Реков хип хоп хипи хипи/ На хип хип хоп, а ти не застануваш/ Ракај го на бенг бенг буги/ Кажи го скокна бугиот во ритамот на бугиот/ ритамот“, тој вели пионерската Хип Хоп песна – која, очигледно, е омилена на Диего.

[youtube_sc url=”//www.youtube.com/watch?v=mcCK99wHrk0″ width=”628″]

Тоа е, значи, длабока метајазична конструкција, со една песна спомната во друга, речиси потсвесно. Без разлика дали ова објаснување е точно или не, никогаш нема да дознаеме, но дека навистина, во споредба со тоа колку се бизарни оригиналните текстови на Рагатанга, барем нешто изгледа има смисла. Дали некој таму има други објаснувања?

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.